69’uncu sayıdan itibaren sizlere dergimizi dijital olarak ulaştırıyoruz. Dileriz ki aynı beğeniyle izlemeye,
paylaşmaya devam edersiniz.

DERGİYE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Dergimizde pek çok kez yer verdiğimiz ve Tarihi Kentler Birliğinin kurucu üyelerinden olan Ağırnas, Mimar Sinan’ın doğduğu kent. Hem Ağırnas’taki koruma çalışmaları hem de Mimar Sinan eserlerinin olduğu kentlerden koruma haberleri, 2001 yılından bu yana çıkan Yerel Kimlik dergisinin sayfalarında yer aldı.

Bu kez ise, ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezinin İstanbul’un Sinan’ı Sanal Fotoğraf Sergisi, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Selimiye Camisi çevre düzenlemeleri, Mimar Sinan hakkındaki kitaplar ile “Koca Sinan”a dergimizde yer verdik. Umarız ki Mimar Sinan’ın simge ismi ve eserleri yaşamaya, korunmaya devam eder.

Bildiğiniz gibi Birgi, sivil mimarlık örnekleri ve Aydınoğlu Beyliği döneminden günümüze ulaşan anıtsal yapılarıyla Ege Bölgesinin korunan kentlerinden. Bugün Ödemiş’e bağlı bir mahalle statüsünde olan tarihi yerleşim, ÇEKÜL Vakfının 7 Bölge 7 Kent projesinin bir parçası. Arkeolog, ressam Emin Başaranbilek ÇEKÜL temsilcisi olarak 1990’lardan itibaren Birgi’de sürdürülen koruma çalışmalarının yürütülmesindeki kilit isimlerden biri. Başaranbilek, kamu-yerel-sivil-özel kesimlerin birlikteliği için emek vererek tüm koruma çalışmalarının takipçisi oldu.

Bu yoğun emeğin adım adım işleyiş süreci, dergi sayfalarımızda. Birgi, belde statüsünde olduğu yıllarda da Tarihi Kentler Birliğinin en aktif üyelerindendi. Birgi’deki koruma-yaşatma çalışmaları, yine TKB üyesi Ödemiş Belediyesi tarafından yürütülüyor. İzmir’in Menemen ilçesi Maltepe Mahallesi sınırlarındaki Panaztepe arkeolojik sit alanı kazı başkanı Dr. Ümit Çayır, bölgenin tarihsel süreçlerine dair önemli buluntuların ortaya çıkarıldığı çalışmaları özetledi; yazısını sayfa 20’de bulabilirsiniz.

Altı da üstü de zengin bir kent Maden, Tarihi Kentler Birliğinin çiçeği burnunda üyesi. Hem madencilik kültürünü hem de tescilli kültür varlıklarından bilgi ve koruma haberlerini Süleyman Deniz Seyrek Yerel Kimlik için derledi. TKB üyesi kentlerden güncel haberlerle, kültürel mirasın korunması alanında verilen emekleri de sizlerle paylaşıyoruz.

İyi okumalar.