Yerel Kimlik dergisi bu sayıda kırsal ve doğal miras alanlarımızdaki koruma mücadelesine farklı açılardan odaklanıyor; doğa-kültür-insan ilişkisine yeniden bakıyor.

Orman ekosistemleri, doğal afetlerde insan etkisi, kent ekolojisi, iklim değişikliği ve yerel yönetimlerin sorumlulukları, ekolojik mimarlık, belediyelerin desteklediği gıda kooperatifleri gibi kır ve kentsel alanlardaki yaşamı olumlu etkileyecek tüm bu başlıklardaki koruma yaklaşım ve önerileri okunmayı, üzerine düşünmeyi, tartışılmayı bekliyor.

Sayı 67’nin dosya konusu ise pandemi nedeniyle geçen yıl yapılamayan ve bu yıl İstanbul’da gerçekleşen YAPEX Restorasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı. Kırsal miras ve kent ilişkisinin farklı paneller ve etkinliklerle işlendiği fuarın en büyük özelliği, TKB üyesi belediyelerin stantlarında koruma başlığının işleniyor; TKB Koruma Özendirme Yarışması Ödül Töreni ve Sergisinin fuar kapsamında yapılıyor olması.

Anadolu’dan güncel haberler ve 9 kitap tanıtımına, Prof. Dr. Metin Sözen’in yaşam öyküsüne odaklanan otobiyografik Yaşamı Paylaşmak kitabının müjdesi eşlik ediyor. Çocukluk yıllarından itibaren Anadolu’da adım attığı her köşeyi, anılarının kilit taşlarını anlattığı kitabı zenginleştiren ise Sözen’in yaşamı boyunca karşılaştığı, temas ettiği insanların, dostlarının varlığı. Kendi objektifinden fotoğraflar, bu öz yaşam hikâyesini takip etmeyi daha değerli kılıyor.

İyi okumalar.