Tarihi kentlerin yerel yönetimleri ve koruma sektörü temsilcileri için son yıllarda önemli bir buluşma noktasına dönüşen YAPEX Restorasyon Fuarı, Antalya Expo Center’da 13-16 Kasım 2014 tarihlerinde dünyanın dört bir yanından gelecek katılımcı ve ziyaretçilere ev sahipliği yapacak.

Tarihi Kentler Birliği’nin desteklediği ve ÇEKÜL Vakfı işbirliği ile yapılacak olan YAPEX Restorasyon Fuarının bu yılki ana teması, “Kentsel ittifaklar ve paylaşan kentler” olarak belirlendi. 13-16 Kasım 2014 tarihlerinde Antalya Expo Center’da, Antalya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde yapılacak fuar, TKB üyesi belediyeler, koruma sektörü profesyonelleri ve uluslararası kurumların katılımı ile gerçekleşecek.

sol_1_mostar sağ_1_kırım sol_3_dubrovnik saraybosna_osmanlı_hamam_kalıntısı

Tarihi İpek Yolu kentlerinin deneyimleri paylaşılacak

Tarihi Kentler Birliğinin kurduğu uluslararası ağların içinde yer alan kurumlar, fuar kapsamında düzenlenecek panelde bir araya gelecek. Avrupa Tarihi Kentler Birliği, İpekyolu Küresel Birliği, Avrupa Müze Akademisi ile Türk Dünyası Müzeler Birliğinden temsilcilerin katılacağı panelde, geliştirilen yöntem, deneyim ve yeni metotlar paylaşılacak.

“Kentsel ittifaklar ve paylaşan kentler” temasının alt başlıklarını oluşturulan ve TKB tarafından yürütülen Kültür Öncelikli Bölgesel Yol Haritaları ile Kültürel Rota Planlama çalışmalarının sonuçları da panel kapsamında paylaşılacak. Batıdan doğuya ulaşan tarihi İpek Yolundaki kentler ile Türkiye’nin tarihi kentleri panelde tanışma fırsatı bulacak.

YAPEX Restorasyon Fuarı, bu yıl 13.sü düzenlenen TKB Özendirme Yarışmasının sergi ve ödül törenine de ev sahipliği yapacak.

TKB üyesi ve üye olmayı hedefleyen yerel yönetimler, fuara katılarak zengin bir mozaik oluşturacak. Belediyeler, kültürel ve doğal mirasın korunması için yaptıkları proje, uygulama ve yeniden işlevlendirme çalışmalarını koruma sektörü profesyonelleri ve fuar katılımcılarıyla paylaşacak.

Yapex Restorasyon Fuarı’na geçmiş dönemde katılarak deneyimlerini paylaşan ve katkıda bulunan yerel yönetimler: Adana BŞB, Afyonkarahisar Bld., Alanya Bld., Altındağ Bld., Antakya Bld., Antalya BŞB, Bitlis Bld., Bornova Bld., Burdur Bld., Bursa BŞB, Çanakkale Bld., Didim Bld., Diyarbakır BŞB, Elmalı Bld., Gaziantep BŞB, Gazipaşa Bld., İnebolu Bld., Kadıköy Bld., Kocaeli BŞB, Kuşadası Bld., Kütahya Bld., Manisa BŞB, Mardin BŞB, Merzifon Bld., Milas Bld., Muğla BŞB, Muratpaşa Bld., Niksar Bld., Odunpazarı Bld., Ödemiş Bld., Safranbolu Bld., Samsun BŞB, Selçuk Bld., Şahinbey Bld., Şanlıurfa BŞB, TC Hatay Valiliği, Tarsus Bld., Uşak Bld., Yumurtalık Bld., Yüreğir Bld.

Detaylı broşür için tıklayınız

Restorasyon Dergi 2014