“TKB Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması” 2007 yılı sonuçları, TKB Danışma Kurulu üyelerinden oluşan jürinin değerlendirmesi sonucunda belli oldu. 26 Haziran tarihinde Şerifler Yalısı’nda yapılan değerlendirme toplantısına Prof Dr. Zekai Görgülü başkanlık yaptı.

Yarışmaya “Proje” alanında 9, “Uygulama” alanındaysa 19 belediye katıldı. Uzun süren inceleme, değerlendirme ve raporlama çalışmalarının ardından, Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu üyeleri her iki alanda yarışmaya katılan kentlerin çalışmalarını ayrı ayrı yeniden inceledi. Projeleriyle anlatan belediyelerin yarışmaya olan ilgisini koruma bilincinin yaygınlaşması adına sevindirici bulduğunu söyleyen Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, bazı belediyelerin iki ayrı çalışmayla yarışmaya katıldığı vurguladı.

TKB Danışma Kurulu’nun ardından, TKB Başkanı Mehmet Özhaseki’nin de katılımıyla toplanan Encümen üyeleri, ödülleri resmi olarak onayladı. Özhaseki, katılımdan memnun olduklarını, 2008 yılındaysa yarışmaya başvuran belediyelerin artmasını beklediklerini söyledi.

Titizlikle yürütülen değerlendirme sonuçlarına göre, 2007 yılı için Proje ve Uygulama alanında dörder belediyenin ödül almasına karar verildi. Metin Sözen ödülüyle birlikte toplam 9 belediye ödüle layık görüldü.

Koruma Ödülü yarışmasının ödülleri, 5 Ağustos 2008 tarihinde Emirgan Şerifler Yalısı’nda yapılacak sergi ve ödül töreniyle sahiplerine verilecek.

Yarışma sonuçlarıysa şöyle;

Prof. Dr Metin Sözen Ödülü

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi – Kültür Yolu Projesi (Uygulama )

Proje Ödülleri

Tarsus Belediyesi – Kubat Paşa Medresesi Röleve, Restitüsyon, Restorasyon Projesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi – Eyüp Bahariye Mevlevihanesi Restitüsyon, Restorasyon ve Çevre Düzenlemesi Projesi

Amasra Belediyesi – Cenova Şatosu ve Cenova Armaları Müzesi

Bursa Büyükşehir Belediyesi – Merinos Atatürk Kültür Merkezi Projesi

Uygulama Ödülleri

Osmangazi Belediyesi

(Osmangazi Belediyesi iki ayrı projeyle yarışmaya katılmıştır. Somut olmayan kültürel mirasa örnek oluşturan Bizim Mahalle Projesi ve Tuz Han Restorasyon Projesi bütün olarak değerlendirilmiştir)

Altındağ Belediyesi – Sokak Sağlıklaştırması Projesi

Konak Belediyesi – Abacıoğlu Hanı Restorasyonu

Odunpazarı Belediyesi –Sokak Sağlıklaştırması Projesi

(Odunpazarı Belediyesi iki ayrı uygulama projesiyle yarışmaya katılmıştır)