TKB Buluşması 18 Eylül 2004 Cumartesi günü, saat 10:00’da Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin tiyatro salonunda açılış konuşmalarıyla başladı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki‘nin hoşgeldiniz konuşmasının ardından, Mimarlar Odası Başkanı Oktay Ekinci, TKB’nin kurulduğu günden bugüne geçirdiği evreleri ve ulaştığı noktayı kısaca özetledi.

ÇEKÜL Vakfı adına konuşan Mithat Kırayoğlu ise Kayseri’de gerçekleştirilen 139 sanayi projesine atıfta bulunarak, bir sonraki seçimlere kadar Kayseri’de en az 140 kültürel miras projesinin gerçekleştirilmesi temennisinde bulundu.

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürü Kayhan Kavas, TKB’nin kurulmasında öncülük eden valilere teşekkür ederek başladığı konuşmasını, kısa zaman önce aramızdan ayrılan Edirne Valisi Fahri Yücel‘i anarak sonlandırdı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı adına söz alan Kastamonu eski valisi, bakanlık müsteşarı Enis Yeter*, yeni yönetimin etkin faaliyetlerde bulunacağı inancını belirterek, İŞKUR projeleri kapsamında bakanlığa yapılan başvuruları değerlendi.

Müsteşarın ardından konuşan Kayseri Valisi Nihat Canpolat, mimarların en büyüğü Mimar Sinan’ın doğduğu ev ile ilgili bilgiler verdi.

Açılış konuşmalarının son konuşmacısı Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, kısa bir süre önce yasalaşan kültürel varlıklarla ilgili yasa hakkında belediye başkanlarını bilgilendirerek, hazırlanma aşamasında olan yönetmelikler kapsamında TKB’nin görüşlerini istedi.

Açılış konuşmalarının ardından yapılan İpek Yolu Kültür Yolu adlı paneli UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Arsın Aydınuraz yönetti. Paneldeki konuşmaların metinleri en yakın zamanda internete aktarılacak.

Panelin ardından TKB Meclis Toplantısı’na geçildi. Meclis Toplantısı tutanakları da TKB sitesinde yayımlanacaktır.

Günün son panelinde, TKB Danışma Kurulu üyeleri Prof. Dr. Ülkü Azrak** ve Derviş Parlak söz alarak yeni çıkan yasaları değerlendirdiler. İki konuşmacının ardından DPT’den AB’yi İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Mehmet Çırak uluslararası fonlar hakkında belediye başkanlarını aydınlattı.

Toplantıyı sabahtan itibaren büyük bir merakla izleyen kırmızı t-shirt’lü gençler tüm başkanlarının dikkatini çekti. ÇEKÜL Vakfı’nın UNESCO’yla beraber yürüttüğü Kentler Çocuklarındır projesine katılan 15 Talaslı ortaokul öğrencisi toplantılarda ve gezilerde verilen bilgileri ilgiyle dinlediler.

Ertesi gün (19 Eylül 2004 Pazar) Kayseri içinde yapılan kent gezisinden sonra, Ağırnas’taki Mimar Sinan Evi*** ve Kayseri-Sivas yolu üzerindeki Sultan Han gezildi.

Mimar Sinan Evi-Ağırnas


Mimar Sinan Evi Avlusu’nda Ağırnas Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşoğlu ve Mimar Nüvit Bayar geziye katılanlara bilgiler veriyorlar…

Sultan Han-Kayseri


*Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Enis Yeter yaptığı konuşma metni için lütfen tıklayınızhttps://www.tarihikentlerbirligi.org/icerik/haberDetay.asp?newsID=63

**Prof. Dr. Ülkü Azrak’ın konuşmasının tam metni için lütfen tıklayınızhttps://www.tarihikentlerbirligi.org/icerik/haberDetay.asp?newsID=62

***Mimar Sinan Evi hakkında ayrıntılı bilgi ve fotoğraflar için lütfen tıklayınızhttp://www.cekulvakfi.org.tr/etkinlik/haberDetay.asp?ID=226