<P >Tarihi Kentler Birliği “Kars Buluşması”  başladı. 5 Ekim tarihinde bitecek Buluşma’nın konusu ise  “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Önemi ve Yerel Yönetimlerin Sorumluluğu”.<P >Kars Buluşması’nın ilk günü, Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katıldığı Mehmet Güleryüz’ün Irak savaşını anlatan resim sergisinin açılışıyla başladı. Kars Sanat Mekezi’ndeki sergi açılışının ardından, “Kafkas Kültürleri Festivali” çerçevesinde Rusya Federasyonu Stavrapol Eyaleti ile Kars Belediyesi arasında “Kardeşlik Protokolü” imzalandı.

Program açılış konuşmalarıyla devam etti. Hoşgeldiniz konuşması yapan Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, 2002 yılında başlayan koruma çalışmalarıyla pek çok bölgenin kentsel sit alanı ilan edildiğini, üç yüzden fazla yapının tescillendiğini ve devamında da pek çok yapının restore edildiğini söyledi. Alibeyoğlu, Kars kentinin uluslararası platformda bir kültür kenti olarak yer bulması için çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

Naif Alibeyoğlu sözü TKB Danışma Kurulu ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’e bıraktı. Kafkas Kültürleri Festivali çerçevesinde, Kafkas halklarının kültür ve sanat platformunda bir araya gelmesinin önemine değinen Metin Sözen, sınırlara rağmen Kafkas halklarının bir bütün olduğunu vurgulayarak konuşmasına başladı. Sözen, “Uzun ve karanlık kış gecelerinin yaşandığı Kars’ta insanlar bu geceleri birbirleriyle sohbet ederek geçiriyor. Çok önemli şairler, halk ozanları bu uzun gecelerdeki paylaşımlarla doğdu; ama burada aşılması gereken bir yalnızlık var. Merkezi hükümetinin dar olanakları ile Kars’ın yalnızlığı aşılamaz. Yereldeki olanaklar seferber edilmeli. Kültür öncelikli bir yerel yönetim, fakirliği de aşar. Buradan tüm TKB üyelerini Kars’a destek olmaya davet ediyorum. Bu arada kentine büyük katkı sunan İsmail Aytemiz’i de anmak istiyorum”, dedi.

TKB ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise, “TKB olarak yıllardır somut mirasımıza sahip çıkmaya çalışıyoruz. Artık bütün belediyelerin faaliyet raporlarında bununla ilgili pek çok çalışma yer alıyor; ancak somut mirası anlamlandıran soyut mirasımızın korunması konusunda biraz geciktik. Soyut mirasın korunması konusunun Kars Buluşması’nda TKB’nin gündemine girmesini önemli buluyorum,” dedi. Özhaseki, bilim adamlarının, kentlerinin soyut mirasını tespit etmeleri halinde, TKB olarak bu bilgileri yayın haline getirebileceklerini söyledi.

Kars Valisi M. Ufuk Erdem de bir konuşma yaptı. Erdem konuşmasında, Kars kentinin doğal ve kültürel zenginlileriyle özel bir kent olduğunu, Kafkas Kültürleri Festivali ile de bu zenginlikleri uluslararası platforma taşıdıklarını ifade etti.

Açılış konuşmalarında son olarak Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay söz aldı ve konuşmasına TKB toplantılarının eğitici rolünü hatırlatarak başladı. Günay, “Kars’ın özel birikimleri uzun süre unutulmuştu. Şimdi elimizden geldiğince bu özel kenti ulaşması gereken noktaya taşıyacağız. Ani Harabeleri’ni güçlendirme projeleri ise 2009’da devreye girecek. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde Ani Harabeleri’nin olması için ayrıca çalışmalar yapılması gerekiyor”, dedi. Sarıkamış’ın tarihimizin acı verici ama önemli bir parçası olduğunu söyleyerek, Sarıkamış’a uygun bir düzenleme yapmak istediklerini belirtti. Günay, Kars’ı bölgenin önemli bir kültür ve turizm destinasyonu haline getirmek istediklerini de sözlerine ekledi.

Açılış konuşmalarının ardından festival kortejiyle birlikte Kars Kalesi’ne doğru yürüyüş yapıldı.

Sarıkamış Toprak Otel’de Belediye Başkanlığı tarafından verilen resepsiyonda ise Kafkas Kültürleri Festivali için Kars’a gelen Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Dağıstan, Ermenistan, Güney Afrika, Gana, Gürcistan, Hırvatistan, Kırgızistan, KKTC, Küba, Lituanya, Macaristan, Makedonya, Moldovya, Norveç, Polonya, Romanya, Rusya, Slovenya, Slovakya, Sırbistan, Ukrayna, Yunanistan halk dansları ekiplerinden bazıları kısa gösteriler sundu.