Tarihî Kentler Birliği Encümen Toplantısı, 13 Kasım 2006 tarihinde ÇEKÜL Vakfı’nda yapıldı.

Toplantıya TKB Başkanı-Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, TKB Danışma Kurulu Başkanı-ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, TKB Encümen Üyelerinden Midyat Belediye BaşkanıŞehmus Nasıroğlu, Amasya Belediye Başkanı İsmet Özarslan, Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Eşref Fakıbaba, Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve TKB Danışma Kurulu Üyesi Hasan Özgen katıldı.

Toplantıda İstanbul Büyükşehir, Mersin Büyükşehir ve Konya Ereğli belediyelerinin üyelik başvuruları kabul edildi. Ayrıca 2007 yılında yapılacak olan iki buluşma ve dört seminere ev sahipliği yapacak belediyeler de belirlendi. Buna göre; 28 Mayıs 2007’deki meclis toplantısını kapsayacak olan ve ardından yurtdışı gezisinin başlayacağı ilk buluşma Kadıköy-İstanbul’da, eylüldeki meclis toplantısını kapsayacak olan buluşma Afyon merkezli olmak üzere Afyon-Uşak-Kütahya’da gerçekleştirilecek. Meclis toplantılarının yanı sıra ilk seminer ocakta Kaş-Antalya’da, ikinci seminer nisanda Ordu’da, üçüncü seminer ağustosta Bitlis’te ve son seminer kasımda Tekirdağ’da yapılacak.

Alınan kararlardan sonra toplantı katılımcılarına, ÇEKÜL Vakfı tarafından hayata geçirilen “Kentler Çocuklarındır” projesinin ikinci aşama plan ve program sunumu yapıldı. Üye belediyelerden söz konusu projeye katılım ve destek alma noktasında görüş birliğine varıldı. Proje uygulamasının, ilk olarak encümen üyelerinin başkanlığındaki belediyelerde başlaması düşünülüyor.

TKB Encümeni, ÇEKÜL Vakfı tarafından yürütülen diğer projelerden “Köyler Yaşamalıdır” ve “Sinan’a Saygı”nın hayata geçirilmesinde destek vereceğini açıkladı.