Aşağıda eğitim tarihlerine göre listelenen programlar ile ilgili açıklama için başlıklara tıklayabilir, eğitime kayıt olmak için “Başvuru Formu”nu doldurarak 0 212 277 41 64 numaralı faksa gönderebilirsiniz.

Başvuru Formu

Katılımcı Rehberine ulaşmak için tıklayın.

2023 BÖLGESEL KENTSEL KORUMA EĞİTİMLER TAKVİMİ

TKB BÖLGESEL KENTSEL KORUMA EĞİTİM PROGRAMI 2023 DÖNEM PROGRAM İÇERİĞİ

Yapı Özelliklerine Göre Müdahale Teknikleri
14 – 15 Eylül 2023 ve 6 – 7 Kasım 2023

Programın amacı: Tarihi yapıyı kavrama ve durumunu tespit etme esaslarının yanı sıra restorasyon süreçlerinde izlenecek koruma ilke ve yöntemleri ile malzeme bilgilerini pekiştirmek, restorasyon çalışmalarının niteliğini artırmak.

Katılımcıya kazandırdıkları: Bu program ile katılımcıların; tarihi yapılara farklı bir gözle bakmaları, restorasyonda “yenileme” değil, “yapının yaşanmışlığını muhafaza ederek koruma” yaklaşımını geliştirmeleri; restorasyon çalışmasının aşamalarını uygulamalı olarak değerlendirmeleri, yapının özelliklerine göre malzeme ve uygulama yöntemlerini görmeleri hedeflenir.

İçerik:

  • Onarımda temel ilkeler
  • Koruma projelerinde malzeme bilgisi
  • Vaka analizi
  • Katılımcıların kentlerinden örnekler üzerinden tartışma

Süre: 2 gün

Birinci eğitim tarihi: 14 – 15 Eylül 2023/ 09.30 – 16.00

Eğitim Yeri: Ankara

Kimler katılmalı: İç Anadolu Bölgesi belediyelerin eski eser koruma restorasyon proje ve uygulama alanlarında çalışan uzmanları, KUDEB ekip üyeleri.

İkinci eğitim tarihi: 6 – 7 Kasım 2023/ 09.30 – 16.00

Eğitim Yeri: Muratpaşa/ Antalya

Kimler katılmalı: Akdeniz Bölgesi belediyelerin eski eser koruma restorasyon proje ve uygulama alanlarında çalışan uzmanları, KUDEB ekip üyeleri.

Eğitmen: A. Nüvit BAYAR, Y. Mimar, Restorasyon Uzmanı

Ağırnas Sinan Müze Evi, Harput evi, Malatya İstanbulluoğlu Konağı, Mardin Kent Müzesi, Sakarya Kaynarca Camisi, Sümela Manastırı, Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası gibi birçok yapının projelendirmesinde çalıştı. Kültür Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü destekli projelerde görev aldı. ÇEKÜL Akademi’de “Yapı Özelliklerine Göre Müdahale Teknikleri”, “Tarihi Yapılarda Koruma, Onarım”, “Kâgir Yapılarda Onarım ve Koruma”, “Koruma Projelerinde Uygulama Önerileri: Vaka Analizleri” ve “Restorasyon İlkeleri ve Mimari Mirasta Yapı Malzemeleri” programlarını yönetmektedir. Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Üyesidir.

Restorasyon İşlerinde İhale Süreci ve Hakediş Uygulamaları

Programın amacı: Restorasyon işlerinin vazgeçilmez öğelerinden olan hakediş uygulamalarında hazırlanma süreci ve karşılaşılan zorluklar ile iyi bir hakedişte olması gereken özelliklerin katılımcılara aktarılması.

Katılımcıya kazandırdıkları: Bu program ile; katılımcıların restorasyon uygulama sürecinde yaptıkları hakedişlerde karşılaştıkları zorluklar, uygulama teknikleri ile ilgili kişisel yaklaşımlarını geliştirmek ve hakediş uygulamaları hakkında bilgilerini arttırmaları hedeflenir.

İçerik:

  • Yapılan işe göre birim fiyatların ve yeni fiyat analizlerinin tespit edilmesi
  • Metrajların hazırlanması ve pratik metraj uygulamaları
  • Hakediş yapılması
  • Hakediş örnekleri
  • Hakediş hazırlığında karşılaşılan sorunlar ve çözümler

Süre: 2 gün

Tarih: 23 -24 Kasım 2023 / 09.30 – 16.00

Eğitim Yeri: İzmir

Kimler katılmalı: Ege Bölgesi belediyelerin eski eser koruma restorasyon proje ve uygulama alanlarında çalışan uzmanları, KUDEB ekip üyeleri.

Eğitmen: İsmail ÖNEL, Restorasyon Uzmanı

İstanbul Yapı Meslek Lisesi Restorasyon Bölümü ve Trakya Üniversitesi E.M.Y.O. Restorasyon Bölümü mezunudur.  Şehzade Mehmet Camii, Kazakistan Hoca Ahmet Yesevi Türbesi, Rüstem Paşa Camii, Kılıç Ali Paşa Camii, Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii, Süleymaniye Camii, Bursa Ulu Cami, Nuruosmaniye Camii, Mısır Çarşısı gibi 150 den fazla tarihi eserin restorasyon uygulamasında çalışmıştır. Halen Eminönü Yeni Camii ve İstanbul Su Bent ve Kemerleri başta olmak üzere birçok şantiyede uygulama işlerine devam etmektedir.


İletişim: Tarihi Kentler Birliği // Tel: 0212 323 31 32 // akademi@cekulvakfi.org.tr/ // 0 542 298 90 91// Fax: 0212 277 41 64

 

Taşınma sürecinde olduğumuz için 24 Ekim 2023 tarihinden başlayarak Tarihi Kentler Birliği Eğitimleri hakkında bilgi almak, eğitimlere kayıt olmak için 0 542 298 90 91 numaralı telefonu ve akademi@cekulvakfi.org.tr e-posta adresini kullanabilirsiniz