Tarihi Kentler Birliği’nin dönem başı meclis toplantısı, Meclis Başkanı Hayrettin GÜNGÖR başkanlığında, Mehmet Sait KILIÇ ve Özdilek ÖZCAN’ın Kâtip üyeliğinde, 11 Haziran 2022 Cumartesi günü gündeme alınan konular görüşülerek karara bağlandı.

Toplantıda Alınan Kararlar :

Karar No 1 : Birlik Meclisinin 23 Eylül 2021 Tarihli Toplantısına Ait Tutanak Özeti oy birliği ile kabul edildi.

Karar No 2 : Birlik Tüzüğü 16. Madde gereğince encümen üyeliği için yapılan gizli oylama sonucunda: Merzifon Belediye Başkanı Alp KARGI, Bartın Belediye Başkanı Cemal AKIN , Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh BÜYÜKKILIÇ, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa DÜNDAR, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin GÜRKAN, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü GENÇ ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür GÖKHAN encümen üyeliğine seçildi.

Karar No 3 : Birlik Tüzüğü 15. Madde gereğince beş kişiden oluşan Plan ve Bütçe Komisyonu kurulmasına karar verildi. Meclis üyelerinin verdiği yazılı önergede isimleri bulunan: Altınova Belediye Başkanı Metin ORAL, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent KANTARCI, Havran Belediye Başkanı Emin ERSOY, Gümüşhacıköy Belediye Başkanı Zehra ÖZYOL ile Elmalı Belediye Başkanı Halil ÖZTÜRK yapılan açık oylama sonucunda Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliğine seçildi.

Karar No 4 : Birlik üyeliğinden ayrılmak için belediye meclis kararı alan: Bolu Belediyesi, Çanakkale iline bağlı Eceabat Belediyesi, Uşak iline bağlı Ulubey Belediyesi ile Tokat iline bağlı Reşadiye Belediyesi’nin üyelikleri Birlik Tüzüğü 37. Madde hükmünce sona erdi.

Birliğe üye olmak için belediye meclis kararı alan: Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara iline bağlı Mamak Belediyesi, Eskişehir iline bağlı Mihalıççık Belediyesi, İstanbul iline bağlı Şişli Belediyesi ile Tekirdağ iline bağlı Marmaraereğlisi Belediyesi’nin üyelik talepleri oy birliği ile kabul edildi.

Karar No 5 : Tarihi Kentler Birliği’nin 2021 yılı Bütçe Kesin Hesabına ait Plan ve Bütçe Komisyon raporu oy birliği ile kabul edildi.

Karar No 6 : Tarihi Kentler Birliği’nin 2021 yılı Faaliyet Raporu oy birliği ile kabul edildi.

Dilek ve temennilerle toplantı sona erdi.