Genel Görüşme, Kars ve Edirne Kardeş Kent İşbirliği Protokolu
İlköğretim Okulları – Tarihi Kentler Birliği Edirne-Kars Protokolu
Sunumlar ve “Anadolu – Balkanlar Kültür Akışında Edirne” Paneli

Birinci günün ikinci yarısında , Deveci Han Kültür Merkezi Toplantı Salonu’nda Danışma Kurulu, Üye Belediyeler, Komşu İl Valilerinin katılımıyla “Tarihi Kentler Birliği Hedefleri Üzerine Görüşme” başlıklı bir genel toplantı yapıldı. Prof. Dr. Metin SÖZEN’in yönettiği toplantıda, Kastamonu Valisi Enis YETER, Kastamonu’nun bir hayli yol aldığını kanıtlayan “Kastamonu Deneyimi” başlıklı bir sunum yaptı. Enis Yeter, il özel idarelerinin de Tarihi Kentler Birliği’ne üye olmasının mümkün kılınmasını istedi.

Daha sonra İç İşleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürü Kayhan KAVAS bir değerlendirme yaptı ve katıldığı Johannesburg’taki “Rio+10” zirvesindeki önemli sonuçlara da değindi. Buna göre yerel yönetimlerin, iyi yönetişimin, yerel gündem 21’lerin, temiz enerji ve suyun önemi artık tartışılmıyordu. Buna karşılık, finans ve ekonomiye Rio kuralları getirilmesinden, su ile elde edilen enerjinin o kadar da “temiz” olmadığından, suyun “yenilenebilir enerji sayılmamasının zamanının geldiğinden”, yenilenen enerji kaynaklarının küresel kaynaklara göre oranının çoğaltılmasından…sözediliyordu.
  

Kavas, Kaymakam adayları için düzenlenmiş eğitim programlarının içine kültürel koruma konusunun da eklendiğinden bahisle, “koruma meselesinin bir bilinç meselesi olduğunun, bunun da sosyolojik boyutunun önem taşıdığının” altını çizdi.

Kültür Bakanlığı Müsteşarı Fikret Üçcan´ın   değerlendirmesinden sonra
Prof. Dr. Sözen, “Tarihi Kentler Birliği, kabine içinde anlaşamayan bakanların, bu platformda iletişim kurmalarını sağladı” diyerek, asıl ortak paydanın kültür ve sanatta olduğunu vurguladı. Sözen, “gerçek bütçe; yürekli insan, birikim ve işbirliğidir” dedi…
Daha sonra emeği geçenlere, Edirne Belediyesi, Edirne Valiliği ile ÇEKÜL Vakfı işbirliği ile onarılan tarihi Gümrük Karakolu´nun üzerine “hakkedildiği” birer kristal plaket armağan edildi:

  


Birinci Gün Edirne Gezisi…
Restore edilerek Kültür Merkezi´ne dönüştürülecek eski Elektrik Fabrikası:

    

   

Mimar Fikri Aktan, paftalar üzerinde restorasyon hakkında bilgi veriyor…
Geceden bugüne hazırlanmış Trakya Üniversitesi Rektörlüğü… ya da eski Karaağaç Tren İstasyonu… Mimar Kemalettin´e ait bina Ankara´daki Meclis Binası ile benzerlikler taşıyor! (Aşağıda sağda) Aynı binanın içinden görüntüler…

    

  

Lozan Anıtı…

  Zile Başkanı ve eşi...   

Ağırnas Belediyesi, ataları aynı coğrafyada yaşamış Yunanlı dostlarını da bu geziye davet etmişti… (aşağıda soldan 1. resim) 

      

Ve Edirne´de korunmaya başlanmış yapılar…

  

    

   

    

    

Onarımı tamamlanmak üzere olan Vali Konağı…

  

Yüzyıllık Edirne Belediye Başkanlığı binasında, Meclis´e ait salonda dinlenme… Bu “sivil Meclis”i Prof. Cevat Geray “yönetiyor”!