Birlik Meclisi 2017 Yılı Olağan I. Toplantısını gerçekleştirmek üzere 13 Mayıs 2017 tarihinde Sivas’ta toplandı.

 

MECLİS KARARLARI:

Karar 01: Birlik Meclisi’nin 24 Eylül 2016 tarihli 2016 Yılı Olağan II.  Toplantısına ait tutanak özeti okunarak kabul edildi.

Karar 02: Yapılan açık oylama sonucunda:  Plan ve Bütçe Komisyonu kurulması ve beş üyeden oluşmasına karar verildi. Komisyon üyeliğine ise Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral ve Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı seçildi.

Karar 03: Birliğin 2016 Mali Yılı Bütçe Kesin Hesabı, Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Karar 04: Meclis kararı alarak birliğe üye olmak için başvuran; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Rize Belediyesi, Sakarya iline bağlı Söğütlü Belediyesi, Aydın iline bağlı Efeler Belediyesi ve Kuyucak Belediyesi, Trabzon iline bağlı Of Belediyesi ile Bolu iline bağlı Yeniçağa Belediyesi’nin üyelik talepleri kabul edildi.

Birlik Tüzüğü 4. Madde: “Ekli listede isimleri bulunan 445 belediye birliğin üyeleridir” ibaresi “Ekli listede isimleri bulunan 451 belediye birliğin üyeleridir.” olarak değiştirildi.

Karar 05: Tarihi Kentler Birliği Müze Özendirme Yarışması Yönetmeliği kabul edildi.

Karar 06: Tarihi Kentler Birliği’nin 2016 Yılı Faaliyet Raporu kabul edildi.

Karar 07: Birliğin, 2016 Mali Yılı Bütçe Kesin Hesabı kabul edildi.

Karar 08: Birlik encümen üyeliği için yapılan gizli oylama sonucunda: Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan seçildi.

 

Dilek ve temennilerle toplantı sona erdi.