Güzel ülkemiz sancılı günlerden geçiyor. Kayıplar veriyor, acılar yaşıyoruz.

İnsanlıktan nasibini almamış karanlık odaklar, PKK, FETÖ, PYD, DEAŞ, YPG gibi terör örgütlerini kullanarak vatanımızın bütünlüğü ve milletimizin bölünmezliği üzerindeki kirli oyunlarını sürdürüyorlar. Vatandaşlarımıza, asker ve polislerimize hain tuzaklar kuruyor, misafirimiz olan diplomatı kalleşçe katlediyorlar.

Açıkçası millet olarak tarihi bir sınavdan geçiyoruz. Özgüvenimize, kimliğimize ve geleceğimize tuzaklar kuruluyor. İnsanlık tarihi kadar eski Orta Doğu’yu bir düşmanlar coğrafyası yapmak istiyorlar. Barışa, dostluğa, kalkınma ve dayanışmaya olan ihtiyacımızın önüne geçmek, yeni Sevr’ler yaratmak istiyorlar.

Koşullar ne olursa olsun, Tarihi Kentler Birliği üye belediyelerinin öncellikli gündemi birlik ve beraberliğe dayalı, kültür öncelikli Türkiye idealini yaşatmaya devam etmektir. Büyük bir doğa ve kültür zenginliğinin coğrafyası olan ülkemizin, özverili ve birikimli kadrolarıyla, vatandaşlarımızın sağduyusu ile bu sıkıntıları aşacağına olan inancımız tamdır.

Bu anlamda, Tarihi Kentler Birliği, terörle yaratılmak istenen korkuya, umutsuzluğa ve inançsızlığa asla düşmeyecektir. Yaşama ve yaşatma önceliğimizi kaynak alan, toplumsal esenliğimizi gözeten çalışmalarımız kesintisiz sürdürülecektir.

Teröre teslim olmayacak, hainliğe yenilmeyeceğiz. Vatanımızın bütünlüğüne, milletimizin bölünmezliğine, bağımsızlığımıza, Cumhuriyetimize ve demokrasimize yönelik her türlü tertibi, karanlık emperyalist hevesleri birlik ve beraberlik içinde yok etme azim ve kararlılığındayız.

Farklılıklardan zenginlik üreterek, binlerce yıldır bu topraklarda yaratılmış olan insanlık değerlerinin, tarih ve kültür mirasının önümüzü aydınlatmaya devam edeceği açıktır. Ve bilinmesi gerekir ki, asla güçlü bir Türkiye idealinden, bu güzel vatanda kardeşçe ve birlikte yaşama iradesinden vazgeçmeyeceğiz.

Terörün kalleş saldırıları sonucunda aramızdan ayrılan tüm şehitlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve metanet, gazilerimize acil şifalar dileriz.

Saygılarımızla kamuoyuna duyururuz.

 

Yusuf Ziya YILMAZ

Tarihi Kentler Birliği Başkanı
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı