Safranbolu Buluşması- 22 Ocak 2004

Sabah Oturumundan ilk görüntüler…

Solda Karabük Valisi, Eski İçişleri Bakanı Ecemiş ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Enis Yeter… İkinci sırada Giresun Valisi, Prof. Dr. Cevat Geray, Prof. Dr. Oktay Belli

(Soldan ) Toplantıya katılan Gümüşhane, Sivas, Bolu, Kastamonu, Edirne Valileri, Karabük milletvekillleri, Yalvaç Belediye Başkanı, Prof.Dr. Ruşen Keleş ve Zonguldak Valisi, Çorum Belediye Başkanı…

Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tanyolaç, Prof.Dr. Metin Sözen, Zeynep Oral

Safranbolu Buluşması’na Cumhurbaşkanı Mesajı:

Çalışmalarını ve girişimlerini yakından izlediğim Tarihi Kentler Birliği’nin Safranbolu Buluşması’na katılamadığım için üzgünüm. Etkinliğin, benzersiz tarihsel ve kültürel sahip Safranbolu’da yapılmasını anlamlı buluyorum.

2000 yılında yaklaşık 60 belediyemizin katılımıyla kurulan ve kısa sürede diğer belediyelerimizin katılım ve desteğiyle etkin güç durumuna gelen Tarihi Kentler Birliği’nin örnek çalışmaları gelecekle ilgili umutlarımızı artırmaktadır.

Tarihi Kentler Birliği’nin kurulmasının, ülkemiz için çok önemli bir adım olduğunu düşünüyor, kentlerimizin tarihsel, kültürel ve doğal dokusunun korunmasında değerli hizmetleri yerine getirdiğine inanıyorum.

Uygarlığın en önemli ölçütlerinden biri, ulusların kültürel değerlerine sahip çıkması ve bunu evrensel değerlerle buluşturabilmesidir. Tarihsel ve kültürel değerlerin korunması, gelecek kuşaklara aktarılması, yalnız devletin değil, yurttaşların ve gönüllü birliklerin bilinçli katılımıyla başarılabilir.

Kentine ve kültürel değerlerine sahip çıkan Tarihi Kentler Birliği’nin çalışmalarından mutluluk duyuyor, bu güzel girişimin tüm yurttaşlarımıza ve kuruluşlarımıza örnek olmasını diliyorum. Böyle katkıların, tarihsel ve kültürel dokumuzun korunmasına yardımcı olmasının yanında, demokratikleşme sürecini de hızlandıracağını düşünüyorum.

Kendi kültürüne, tarihsel değerlerine, yaşadığı yere sahip çıkan, farklı kültürlerin düşünce ve eserlerine saygı duyan birey ve kuruluşlar, demokrasinin korunması ve geliştirilmesinin en öenmli güvencesidir.

Ödül kazanan belediyelerimizi başarılı çalışmalarından dolayı kutluyor, bu tür çalışmaların tüm yurdumuzda sürdürülmesini umut ediyorum.

Zengin birikimimizin böyle duyarlı yaklaşımlarla sonsuza kadar yaşatılması düşüncesiyle, etkinliğe katılan ve tarihsel kentlerimiz için çaba gösteren herkese esenlikler diliyorum.

Ahmet Necdet SEZER, Cumhurbaşkanı

Açılışı Safranbolu Belediye Başkanı yapıyor:

Safranbolu Belediye Başkanı Nihat Cebeci:

Korumaya inançlı insanların kenti, yaşayan mirasımız Safranbolu’ya hoşgeldiniz. Temmuz 2000de TKB’nin kuruluşunu öngörenlere teşekkürlerimi sunuyorum.1994 yılında Safranbolu’nun Dünya miras listesine girmesi büyük bir övünç ve başarıdır. 29 yılda boş durmadık. Karabük’ün bir bölümünün sit alanına alınışı, Yörük köyü.. İl ilçe mülki idaremizin katkılarıyla cephe iyileştirme çalışmaları devam etmektedir. Tarihin kimseyi affetmediğini iyi biliyoruz. Safranbolu’ya hizmet verenlerin büyük bölümü burada. Çalışmalarımıza devam edeceğiz…

Bu arada;

Yalvaç Bel. Başkanı Tekin Bayram, “Şehir ve Başkan’ Dergisi’nin İzmir’de verdiği ödülü bizzat alamayan Nihat Bey’in ödülünü sizlerin huzurunda teslim ediyorum.” Diyerek, ödülü Cebeci’ye teslim ediyor…

Erdoğan Bilenser:

Safranbolu Başkanını kutluyorum. 4 yıl önce TKB kuruluş döneminde bu kürsüye çıktığımızda ne konuşacağız diye düşünürdük. Şimdi değerli sunucu kardeşimin yaptığı konuşma açılış konuşması gibiydi son derece güzeldi. Bu nereden nereye geldiğimizin göstergesidir…

Sizleri Tarihi Kentler Birliği adına selamlıyor ve Safranbolu Buluşmamıza hoş geldiniz diyorum.

Kendimi çok şanslı addediyorum. Çünkü biliyorsunuz Tarihi Kentler Birliği herhangi bir belediye birliği değil. Bu buluşmalarımız da herhangi bir toplantılar zinciri değil.

Tarihi Kentler Birliği Türkiye’nin tümünü kucaklayan ve ülkenin tarihten gelen tüm kimlik ve uygarlık değerlerine sahip çıkan ulusal bir kucaklaşmadır. Buluşmalarımız da denebilir ki, ulusal kurtuluş savaşımızdan bu yana ilk kez Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Silifke’ye kadar tüm yurt temsilcilerinin ve bu ülkenin değerlerine bağlı tüm kesimlerin ortak bir ideal etrafında bir araya gelmesidir.

Bu ideal ise Türkiye’nin tarihinden gelen ve dünya coğrafyasında eşi az bulunan zengin kültür ve yaşam birikimlerinin yarattığı güçlü bir kimlikle geleceği güvenceye almak ve aynı kimlik değerleriyle başta Avrupa Birliği olmak üzere dünya platformlarında en saygın yere kavuşmaktır. Nitekim Avrupa Tarihi Kentler Birliği’nin en dinamik ve üretken Birliği’ni oluşturmamızın temelinde de işte bu özelliğimiz yatmaktadır.

Böylesi bir tarihsel dayanışmanın bu kez Safranbolu’daki coşkusuna ortak olan ve bizimle burada tarihten geleceğe ilke ve hedeflerimizi paylaşan herkese yürekten teşekkür ediyorum.

Gururla söylüyorum, Tarihi Kentler Birliği 2004 yılı itibariyle 4. yaşına bastı. Gururla söylüyorum çünkü bu dört yılda, başarılarla, dostlukla ve inançla sarsılmaz bir güç birliği oluştu. Daha da ötesi bu birliğimiz artık kurumsallaşmıştır.

Biliyorsunuz bugün, bu dönemin son toplantısını hep birlikte gerçekleştireceğiz. 28 Mart 2004 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde tüm belediyelerimizde göreve yeni seçilen belediye meclislerimiz nöbeti devralacak. Tarihi Kentler Birliği’mizin üyesi olan belediyelerimizde de yeniden birlik temsilcileri belirlenecek, başkanlıklarda da gerçekleşecek  değişimlerle birlikte Tarihi Kentler Birliği’nde Encümen ve Meclis yapılanması Mayıs 2004 ayında yapılacak seçimli toplantıyla yeniden oluşacak.

Geçen 4 yıllık çalışmalarımız bugün öyle bir noktaya varmıştır ki  Tarihi Kentler Birliği’nin sadece kurumsal varlığı değil, ülke değerlerine sahip çıkan coşkusu ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışma ilkesi de en ufak bir değişim göstermeden, hatta umuyoruz ki daha da ileri bir örgütlenme ile gelecek döneme taşınacaktır.

Benim birliğin başkanı olarak bu huzur ve bu rahatlık içinde konuşmama neden olan ortak ve samimi çalışma anlayışlarından ötürü tüm belediye başkanlarımıza, Birlik çalışanlarımıza, Valilerimize, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerine ve Danışma Kurulumuza sadece biz değil, tüm Türkiye’nin teşekkür etmesi gerektiğine inanıyorum.

Safranbolu Buluşması ise, bugüne kadar söylemiş ve yapmış olduklarımızın değerlendirilmesi adına önemli bir fırsat.

Bizim için böylesine önem taşıyan bir toplantıyı, ‘Korumanın Başkenti’ olarak tabir edilen bir kentimizde gerçekleştirmek ayrıca anlamlı..

İnanıyorum ki, birlikteliğimizin yarattığı güç ve güvenle, yeni projeler üretilecek, Tarihi Kentler Birliği aynı hedef ve amaçla tüm Türkiye’yi buluşturmaya devam edecek.

Koruma çalışmalarındaki başarılarıyla tüm Türkiye’ye örnek olan Safranbolu’da gerçekleştirdiğimiz bu toplantının çok özel bir anlamı daha var. Bugün ‘Tarihi Kentler Birliği 2003 Yılı Koruma Ödülleri Töreni’ni de gerçekleştireceğiz ve Safranbolu Buluşması 2003 yılının en başarılı koruma çalışmalarının sergilendiği bir kültür şöleni olacak.

Biliyorsunuz 2001 yılında başlattığımız ‘Koruma Yarışması’nda her yıl 3 adet başarı ve 3 adet özendirme ödlü veriliyor. Bu yıl, buna ilave olarak , gerek tüm meslek ve bilim yaşamında gerekse Tarihi Kentler Birliği’nin kuruluşundaki yol gösterici ve yüreklendirici çalışmalarından dolayı ÇEKÜL Vakfı Başkanı değerli hocamız Sayın Prof. Dr. Metin SÖZEN adına ‘Tarihi Kentler Birliği Metin SÖZEN Koruma Büyük Ödülü’de ilk kez verilmektedir.

Üye belediyelerimizin kültürel miras ve tarihi kent dokularını koruma ve yaşatma amaçlı proje ve uygulamalarıyla aday oldukları ödüllendirmede, yönetmeliğimizde öngörülen 3  “Başarı Ödülü” YALVAÇ, MUDURNU ve SAFRANBOLU belediyelerine, 3 “Özendirme Ödülü” de ÜRGÜP, ALTINDAĞ ve KUŞADASI belediyelerine verilmiştir.

Ayrıca, Yalvaç Belediyesi, ‘yaşamın tüm çevre ve kültür birikimlerine ve uygarlık değerlerine ayrımsız sahip çıkmak ve sürdürmek’ ilkesine tam bir uyum içindeki koruma çalışmaları nedeniyle, az önce bahsini ettiğim “Tarihi Kentler Birliği Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü”nü de almaya hak kazanmıştır.

Bugün sizlerle birlikte bu başarılarını paylaşacak olan Yalvaç, Mudurnu, Safranbolu, Ürgüp, Altındağ ve Kuşadası  Belediyelerinin Başkanı arkadaşlarımı ve bu başarıda katkısı olan tüm kişi ve kurumları  huzurunuzda tekrar kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

Değerli Konuklar,

Yeni bir buluşmamıza daha başlarken sahip olduğumuz heyecan hiç azalmasın diyorum ve toplantılarımızın başarılı geçmesini diliyorum.

Bu vesileyle, Tarihi Kentler Birliği’ne değerli desteklerini esirgemeyen ve bize daima güç veren Cumhurbaşkanımız Sayın Ahmet Necdet Sezer başta olmak üzere, Birliğimiz çalışmalarına daima katkı veren İçişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Orman Bakanlığı’na huzurlarınızda şükranlarımı arz ediyorum.

Bizlere bu güzel ve tarihi kentimizde ev sahipliği yapan Karabük Valisi Sn. Cemalettin SEVİM’e ve Safranbolu Belediye Başkanı Sn. Nihat CEBECİ’ye hepimiz adına  teşekkür ediyorum.

Ve Yönetim Kurulumuzun değerli üyelerine,  Tarihi Kentler Birliği üyesi sevgili meslektaşlarıma, çalışmalarımızda bize destek olan ve ortaklığımızı giderek yaygınlaştırıp güçlendiren tüm dostlarımıza teşekkür ediyor, kutluyorum.

Özellikle, başta Prof. Dr. Metin Sözen ve Genel Danışmanımız Oktay Ekinci olmak üzere Danışma Kurulumuzun üyeleri değerli Hocalarımıza içten katkı ve destekleri için bir kez daha teşekkür ediyorum.

Bu birlik ve dayanışmanın hiç bitmeyeceğine olan inancımla, insanlığın tüm kültürlerine sahip ve saygılı bir Türkiye dileğiyle, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

İzzettin Küçük – Safranbolu Kaymakamı

İlçemize ve TKB dönem sonu toplantısına hoşgeldiniz. Kendi kültürünü koruyamayan ve yaşatamayan toplumlar çağdaş uygarlığı yakalayamazlar, kendilerine de güvenmezler. Ülkemizde koruma bilincinin yaratılmasında TKB’nin önemli bir yeri vardır.

Ali Öğüten- Karabük Milletvekili


Değerli konuklar….
Karabük Milletvekili olarak ilk defa boyle bir toplantıya katılıyorum. 2000 yılından bu yana TKB zirvesi ülkemize çok büyük katkılar sağlıyor. Burada siyasi bir ayrım yapılmıyor bunun herkese çok büyük fayda getireceğine inanıyorum. Safranbolu Türkiye’de sayılı kentlerden biri. 1100 civarında tarihi ve kültürel eserler bulunmaktadır. Biz başkanlar milletvekilleri olarak bunları korumalıyız ve bizim başlıca görevimiz bu kaynakları harekete geçirerek daha büyük finansal kaynaklar sağlamak zorundayız. .
Sayın Kızıltan Ulukavak’a cok tesekkur ediyoruz. Buradaki bu hareketi kendisi başlattı. Elbette 1970li yıllardan bu yana çok büyük değişiklikler oldu. Safranbolu cok farklı noktalara geldi. Bunu ilerletmek bizim görevimiz olmalıdır. Hep beraber bu koruma ve kollama hareketini devam ettirmemiz gerekiyor. Hepinize teşekkür eder saygılar sunarım.

Mehmet Ceylan, Karabük Milletvekili

 
Değerli konuklarımız, öncelikle TKBnin Safranbolu buluşmasıyla hepinize hoşgeldiniz diyorum. Bugün gerçekten çok anlamlı bir toplantıyı Dünya miras kenti, müze kentimizde gerçekleştiriyoruz. Kuruluşuna imza attığımız bu oluşumun buradaki toplantısında buluşmak beni çok heyecanlandırıyor. Benim de bir zaman belediye başkanlığı yaptığım bu yerde yaşamanın heyecanını duymaktayım. 2000 yılında Bursa’da kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz TKB’nin esas amacı görevi ve misyonu kentlerimizin yaşanabilir birer şehir olması yönünde çalışmalar yapmak ve halkı bu konuda bilinçlendirmektir. Temmuz 2000 yılından itibaren TKB ülkemizi adım adım dolaşıyor ve bu misyonu gerçekleştiriyor yayıyor. Gerçekten Aanadolu adım adım dolaşılıyor. Neden Anadolu’yu adım adım dolaşıyorlar, çünkü içlerinde bir sevgi var, yöneticileri bilinçlendirmek anlamında kutsal bir görev icra ediyorlar. Çalışmalarında başarılar diliyorum. Ülkemiz bildiğiniz gibi, ecdatlarımızdan bize kalan çok değerli bir kültürel mirasa sahiptir, ancak yeterince koruyabildik mi bunu sorgulamak zorundayız. Malesef 1950lerde yaşanan kırdan kente göç sırasında bunu gerçekleştiremediğimiz gerçeği var. Son zamanlarda bu güzel bilinçlenme hareketi ülkemizde dalga dalga yayılıyor. Bunun en güzel örneği de Safranbolu’da görülmektedir. 1975 yılında Kızıltan Ulukavak Bey’in belediye başkanlığı dönemine koruma kararı alınmıştır. Orada emeği geçen herkese teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum. Safranbolu’dan çıkarılacak çok büyük dersler vardır. Yeterliliği tartışılır gelişmeler de yaşandı, bunlar bizi tatmin etmese de ülkemiz bazında bakınca burası çok başarılı bir kenttir. Turist potansiyeli 100.000 ve ilerideki senelerde 200.000-300.000 civarında beklenmekte. Kültürel turizm ülkemizde yaygınlaşmaktadır. Korumacılık beraberinde turizm olgusunu da getiriyor yani gelir getirici de oluyor. Tabii ülkemizde korumacılık faaliyetleri ülkemizin kaynakları nedeniyle yeterli değildir. TKB’nin önderlik hareketleriyle gelişecektir. Ülke kültürel varlıklarının korunmasıyla ilgili çıkarılan yasa çok önemlidir. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait yapılarda yapılan tüm bağışlarda vergi uygulanmayacaktır. Ancak benim verdiğim önergeyle birlikte, bütün kamu kuruluşlarına ait, tescilli yapıların tamamının onarımı için yapılan tüm çalışmalarda vergide %100 düşme sağlanmıştır. Vergi matrahından düşülecektir. Safranbolu’da Belediyeye ait camide yapılacak bir çalışma var, bu konuda da yapılacak her türlü harcamada vergi uygulanmayacaktır. Toplantının başarılı geçmesi  dileklerimi iletir, toplantıda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Toplantının sonuçlarının tarihi kentlerimizin korunmasında başarı getirmesini diliyorum.

Cemalettin Sevim- Karabük Valisi

Değerli konuklar…
Hoşgeldiniz.
Konuşmam iki bölüm olacak. Kısaca ilimizi tanıtacağım ikinci bölümde tarihi ve kültürel değerlermizi size takdim edeceğim. %68i ormanla kaplı, 22 si tarım alanı. 225.000 merkez nüfusumuz. 8 belediye bize bağlıdır. 17 Şubat 2003’de göreve geldim. Problemlerimizi sıraladım. 1.konu üniversite, ikinci Kardemir’in kendi ayakları üzerinde durması, 3 konu da işsizlere 3000 kişilik istihdam sağlayacağımızı deklare ettim. İlimizde 2368 öğretmenimiz görev yapmaktadır. Okullarla ilgili çeşitli gelişmeler gösteren ilimiz ÖSYM’de Türkiye 2.si konumundadır. Vergilerle ilgili değişiklikleri iş adamlarımıza okul yaptırmaya ikna ettik. 2 meslek yüksek okulu açtık (İTÜ ile birlikte). 2 de fakülte açılacaktır Fen Edebiyat fakültesi ve mühendislik fakültesi açılacaktır. Ayrıca 2 meslek yüksek okulu daha açılacaktır. Böylece 4 fakülte 4 meslek yüksek okulu ile devam edecektir.

Kardemir’de bir süre ekonomik zorluklarla işçiler ücretsiz izine çıkarılmıştır. 2000 yılının 8. ve 9. ayında buraya özel profesyonel bir yöneticinin atanmasıyla üretim başladı 3800 işçiye % 50 zam yapıldı. Ve üretilen tüm demir çelik satıldı. Kalkınma Bankası’ndan 20 milyon dolar bir kaynak sağlanacaktır. Bu kaynağın mutlaka fabrikanın yenilenmesinde kullanılması gerekir.  Gençlerimizin üniversiteyi bitirdiği zaman istihdam edilecekleri yerler gereklidir. Bu sebeple tekstile önem verdim. Organize sanayi bölgemizde sayın millet vekillerimizle beraber bir giyim sanayinin temelini attık. Önümüzdeki haziran ayına kadar 1000 kişilik bir genç guruba  istihdam sağlanmış olacak. Ulaşım çok önemlidir. Trafik kazalarında meydana gelecek %50 azalma bizim için çok büyük bir kaynak olacaktır. Safranbolu Karabük arasında yolda yürüyerek bile gidilebilecek bir hal alacaktır. Tarihi ve kültürel değerlerimize gelince 1100 adettir. Safranbolu adeta açık hava müzesidir. 2003 yılında 148.000 turist gelmiş ve bunun 9000 bini Japon turistlerdir. Eski hükümet konağı restorasyon çalışmaları devam etmektedir, biz burayı müze olarak kullanmak istiyoruz. Bir kente otobüsle gelenler, o kentin ilk otobüs terminalini görürler bu sebeple Safranbolu’nun otobüs terminali de yapılmıştır. Eski Pazar ilçesinde Roma devrine, erken hristiyanlık dönemine ait blok ve parçaları tespit etmiş bulunuyoruz. Fırat ve Dicle’nin cennet nehri olduğna dair yazılar bulunmuştur.
Üniversitenin kurulması için altyapının sağlanması, ilimize doğalgazın getirilmesi, karayolunun duble yol haline getirilmesi konularında çalışmalarımız devam etmekte. Geleceğimizin teminatı olan gençlere daha güzel bir ortam hazırlayacağız.

Muzaffer Ecemiş, İçişleri Eski Bakanı:

1980-83 yılları arasında 24 seneye yakın zaman önce burada kaymakamlık ve belediye başkanlığı görevleri yaptım. Bu toplantının düzenlenmesinde katkısı bulunan tkb’ne, Erdoğan Bilenser’e, Metin Sözen’e teşekkürlerimi ifade ediyorum. Hatırımda kalan anılarla küçük bir konuşma yapmak istiyorum. Anadolu’nun her tarafı tabii güzelliklerle bezenmiş olan toprak parçasıdır. Biz de bu topraklara kimliğimizin damgasını vurduk. Bu güzellikleri devretmek hepimizin borcudur. Ben göreve başladığımda hükümet konağı yanmıştı. Güzel Safranbolu evlerine benzer bir lojmanda oturmaya başladık. Bir ödenek geldi, restorasyon için. Kaymakamlar evi diye bir evin parasıdır dedi yazı işleri müdürümüz. Biz de o sırada Kaymakam evi -lojmanda kalıyoruz, restorasyon olacaksa bir kira evine çıkmamız gerekir diye düşündüm. Sonra öğrendik ki, o fon Kaymakamlar Evi denen bir Safranbolu evine aitmiş… Çarşı semtine gittim, insanı hayran bırakan güzelliklerle karşı karşıya kaldım. Daha sonraki günlerde Belediye Başkanı telefonda korumayla ilgili bir profesör geliyor dedi. Metin Sözen’le tanıştık. Tam olarak benimsenmemişti bu koruma çalışmaları o zamanlar…
Derken Safranbolu’ya bir büyükelçi ziyarete gelip evleri görecek denildi… Hangi evi gösterecektik? Öğretmen Nezihe Hanım’ın evine götürdük sonra gelen büyükelçiyi… Sonra gelen bütün misafirleri de onun evine ziyarete götürdük onun misafirperverliği sıcaktı…
Merkezdeki her çalışmamızda perspektifimiz koruma üzerine olmaya başladı. Hükümet Konağı bittiğinde oraya taşındık. Bir anıt yapmamız gerekiyordu. 30 bin liraya taşlarını getirdik. Bir de Seramik bir pano yaptırdık. Dağdelen Cami ve etrafını içeren bir panoydu bu.
Şehrin temizliği gayet güzeldi. İnsanların evlerini boyatmaması, boyatırsa da kahverengiye boyatmasını istedik. Korumayla ilgii aklıma gelen anılarım bunlar. 75’li yıllardan başlayarak bu işi gerçeklerştiren Metin Sözen’e, Yavuz İnce’ye belediye meclis üyelerine teşekkürlerimi bildiriyorum. Safranbolu halkını kutluyorum. Koruma konusu sabır, emek, para isteyen bir konu. Uzun bir prosedür, yorucu bir yol. Aylar, yıllar sürmektedir. Kurul toplanamamaktadır. Bunu kolaylaştırmak lazım. Belki de her ilde bir koruma kurulu kurmak lazım.Aksi halde bu korumayı gerçekleştirmek isteyen özel ve tüzel kişiler vazgeçmektedir. Koruma artık benimsenmiştir. Bu konunun büyük bir ivme kazanacağını umuyorum. Bu konuda gayret gösterenlere kolay gelsin diyorum.

Metin Sözen

Boyut bir gün değişebilir ama nitelik ve hedef doğruysa eğer o toplum geleceği daha mutlu kılabilir. Sayın valim geldiği günden bugüne kadar yaptığımız şudur diyerek bir bakıma geçmişteki beraberliklerin bugüne neleri getirdiğini anlattılar. Kızıltan’ın ilk cümlelerini hatırlıyorum, yanmış bir kaymakamlıkta oturan Ecemiş’i hatırlıyorum. Bu toplumun gençlerine geçmişte neler yapıldığını anlatmamız gerekir. Gelemediğim günler oldu. O insanların en küçük ayrıntıya kadar gösterdikleri çabaların unutulduğu günler oldu. Kentler de insanlar gibidir. Belleklerini yitirmemeleri gerekir.TKB’nin aldığı bir karar var. Her kentte bir çevre ve kültür evi kuralım, her kentin bir kent tarihi müzesi ve arşivi olsun diyoruz. Ayın 10’unda İzmir’dekinin açılışını yaptık. Sayın Bilenser gençlere ve ihtiyarlara bir kent müzesi ve arşivi oluşturmak üzere. Safranbolu’da dün Hükümet Konağı’nın altındaki yeri gezdik, kent tarihi ve müzesi olacak yeri gezdik. Bu işte belleğini yitimeyenlerin bereberliğini anımsadığı bir yumaktır. Bu gücün delinmesine buradaki kimse müsade etmeyecektir. Yücel Gürsel, burada. Özveri gösterip yarışmaya katılmayan encümen üyelerine şimdi Mimarlar Odası ödüllerini verecek.

Yücel Gürsel, Mimarlar Odası Başkanı

Birlik olmanın ötesindeki uyum bir toplumsal kültürün parçası olma… Bizi derinden bağlayan bir değerler sistemi var arkasında. Bizi adım adım ileirye götüren. Aslında Anadolu’da farklı kültürlerin sentezi olarak doğayı sömürmeyen bir dayanışma ve paylaşım var. Bizi biraraya getirme… Uyumun temeli budur. Biz batı uygarlığıyla bir karşılaşma içindeyiz. Medeniyetler çatışması diyorlar. Batıdan gelen siyasi kültürün de aşılması gerekiyor. İnsanları bireyci hale getirmiş değerler sistemine karşı alternatif bir değerler sisteminin sorumluluğunu taşımaktayız. TKB’nin yerel seçimlerden sonra daha da güçleneceğine inanıyorum.

TKB’nin mimarlık mirasını yaşatma çalışmalarını, 2000 yılından beri başarılı bir şekilde yürütmekte olan Başkan ve Encümenine teşekkür ederiz.

Bekir Kumbul Antalya Büyük Şehir Belediye Başkanı, TKB İkinci Başkanı

TKB ile tarih yazmaya başladık. Tarih yaşanırken pek hissedilmez. Anadolu kültürünü Avrupa kültürüyle birleştirme gibi bir heyecanı yaşadık. Bir çok buluşmalar oldu ve bu da merkezi hükümetle yerel yönetimlerin buluşmasına sebep oldu. Kuruluş dönemindeki Tantan, Talay, Çağan gibi isimlere içten teşekkür ediyorum. Bu kuruluş başladığından beri bizi buluşturdu, bizim harcımız oldu. Biz toplumumuzu bizim gençlik yıllarımızda birbirine küstürmüştük, ayrıştırmıştık. Ama bu Birlik, ulusal birlik denen bu kavram içinde bizleri buluşturudu. Böylesi bir tarihi süreci yaşıyoruz. Ben umut ediyorum ki bizden sonra gelecekler bizim bu bilincimiz ve heyecanımızla kaldığımız noktadan o bayrağı daha da ileri götürürler diyorum.

Erdoğan Bilenser:

Tahribat denince akla gelen yerel yönetimler artık koruma ile aldıkları ödüllerle adlarını geçirmeye başladılar. Ben inanıyorum ki bundan sonra da o beldeler aldıkları bu ödüllerle anılacaklar, ve bu onlara başka bir yükümlülük verecek, bundan sonra gelen yöneticiler bu çıtayı düşürmemek için çalışacaklar, hatta daha çok çalışacaklar. Ayrıca koruma konusunda çok ince eleyip sık dokuyan Mimarlar Odası’ndan bu ödülü almak çok da gurur verici.

Metin Sözen

Valilerimiz çoğu zaman belediye başkanlarımızın yani yerel yöneticilerin önde olmasını istiyorlar, onların ödülleri gönüllerimizde. Şimdi Safranbolu koruma tarihinin önemli adımlarında rol almış Av. Kızıltan Ulukavak, Nihat Cebeci, şimdi Zonguldak Valisi olan Yavuz Erkmen,Mehmet Ceylan ve Vali Cemalettin Sevim’i davet ediyorum. Onlar kendi toplantılarını kendileri yönetecekler… 

Soldan: Ulukavak, Cebeci, Erkmen, Sevim, Ceylan…


 Kızıltan Ulukavak

 

Av.Kızıltan Ulukavak konuşmasının tam metni için bkz: https://www.tarihikentlerbirligi.org/icerik/icerik.asp?ID=42

 

Nihat Cebeci

Safranbolu Belediye Başkanı Nihat Cebeci’nin konuşmasının tam metni için bkz:

https://www.tarihikentlerbirligi.org/icerik/icerik.asp?ID=43

Yavuz Erkmen, Zonguldak Valisi

89- 92 yılları arasında kaymakam olarak Safranbolu’da görev yaptım. 89’dan beri bu bölgede görev yapan bir yöneticiyim. Bu sebeple her geçen gün daha da iyiye gittiğini görüyoruz. Başlangıç olarak Kızıltan Bey ve onlardan önce bu soluğu buraya getiren Metin Hocam ve Oktay Bey’e şükranlarımı sunuyorum. O döneme ilişkin teşekkür etmem gereken kişiler var… Safranbolu’da çok önemli gördüğüm ve takip ettiğim çok konunun bu gün gerçekleştiğini görmekten çok memnunum. Benim çok önemli gördüğüm tartışılması gereken bir konuda özel itfaiye teşkilatı halen burada kurulamadı. Bizim burada özel bir teşkilat kurmamız gerekir. Artı geleceğe yönelik tabii bir muhasebe yapılacaktır ama geleceğe yönelik neler yapılacaktır buna da bakmak gereklidir.  Cinci Hanı’nın kamulaştırma sorunları halledildi.

İmkanlar elimizde çok sınırlıydı ama o günlerden bugünlere baktığımız zaman nereden nereye geldiğimizi görüyoruz. Korumacılık’ta 15. yıl adı altında 90 yılında bir hafta oldu. Büyük bir kalabalıkla Safranbolu kamuoyuna tanıtılmış oldu. Teşekkür etmemiz gereken kişiler binayı bize veren Belediye Başkanı ve meclis üyeleri. Safranbolu o binanın bize verilmesiyle kabuk değiştirdi. 2 ay içinde bitirdik. O işçi arkadaşlara teşekkür borcumuz var.

Cemalettin SEVİM, Karabük Valisi

Bu toplantıda yararlı sonuçların projelerin doğacağına inanıyorum. Safranbolu’daki medeniyet M.Ö. 3000 yıllarına dayanır. 1994 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne girmiş bulunmaktadır. Sokağı görme, ışığı suyu adil bir şekilde paylaşma..

İl özel idaresi olarak eski hükümet konağımız kısa zamanda bitirilecek. 10 proje gerçekleştirdik. Cinci Hanı restore et, devret, işlet modeliyle özel teşebbüse verilmiştir. Valiliğimiz tarafından tarihi Saat Kulesi, İncekaya Su Kemerleri restorasyonu devam etmektedir. Tarihi kalıntıları tespit etmiş bulunuyoruz. Ulusal kültür varlığımızın korunması gelecek nesilllere aktarılması bu topraklar üzerinde varolmamızın önemli bir şartıdır. Her çağın izlerini taşıyan kentlerin kültürel dokusunun korunması gelecek kuşaklara bırakılan en değerli mirasımızdır. Hepinize teşekkür ediyorum

 

Mehmet Ceylan

 

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Vakit hayli ilerledi. Milletleri millet yapan değerlerin başında o milletlerin sahip olduğu kültür varlıkları gelmektedir. Anadolu toprakları birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Yığınlarla apartmanlar kentlerimizin sahip olduğu tarihi yapıları yok etmiştir. Elimde bir liste var. Koruma altına alınan eserler Tüm Anadolu’da 46.376, İstanbul’la birlikte 65.000 civarında. Binlerce yıllık bir tarihe sahibiz. Birçok kültürel varlık bırakılmış. 1152’si Safranbolu’da yer almaktadır. Bu ülkemizin acı bir tablosunu ortaya koymaktadır. Kültürel mirasa sahip olma bilinci yaygınlaşmaktadır. ÇEKÜL Vakfı’yla birlikte Anadolu’da bu bilinç yerleşmeye başlamıştır. TKB’nin kuruluş amacı da budur. Anadolu’da artık birer Evliya Çelebi olarak değerli hocalarımız dolaşmakta, o kentin halkını bilinçlendirmektedir. Sadece valilerde kaymakamlarda değil, halkta da bu bilinç yerleşmeye başlamakta. Tarihi eserlerin korunmasında ve yaşatılmasınnda zorluklar var. Kültürel miras kültürel turizmi de geliştiriyor. Toplam turist sayısı 10 milyonlar civarında. Sadece Prag şehrine aynı sayıda turist gelmektedir. Prag’da tarih var. Turizmi de çeşitlendirmemiz gerekiyor. Tarihi eserlerimizin restorasyonunda zorlukların başında ağır işleyen bürokratik yapı var. Koruma Kuruluyla ilgili önerilerimi TBMM’de yaptığım konuşmada da dile getirdim. İnsanlar evini restore etirmekten bıkıyorlar. Sayın bakana Koruma kurullarını part time olmaktan çıkaralım dedim. Finansman zorlukları da var. Kültür bakanlığının elinde olan bir fon var. Malesef orada da yeterince kaynak bulunmamaktadır. Hükümetimiz mecliste önemli kanunlar çıkarma aşamasında. Önemli yetkiler yerel yönetimlere, valiliklere, belediyelere aktarılmaktadır. 8 bakanlığın yetkileri artık yerele aktatılıyor. Koruma ve restorasyon konusu böylelikle kolaylaşmış olacak. Belediyeler Yasasıyla belediyeler kent içinde yapılan restorasyon çalışmalarına harcama yapabilecekler. Bu bilinç oluşuyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

Daha sonra TKB Danışma Kurulu Üyelerinden -salonda bulunanlara- Bilenser ve Sözen tarafından teşekkür plaketleri sunuluyor. Bilenser’in  plaketini ise Sözen veriyor…

TKB’nin kuruluşunda önemli rol oynayan, ÇEKÜL Vakfı II. Başkanı, Danışman Mithat Kırayoğlu’na teşekkür plaketi:

Genel Danışman Oktay Ekinci’ye teşekkür plaketi…

Prof. Dr. Cevat Geray’a teşekkür…

Prof.Dr. Ruşen Keleş’e teşekkür…

Kayhan Kavas’ın teşekkür plaketi…

TKB 2003 Koruma Ödülleri Sergisi