Fotoğraf albümü için tıklayınız

TKB Adana Buluşması’nın ardından, TKB Başkanı Dr. Asım Güzelbey, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Metin Sözen ve Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Keleş başta olmak üzere yaklaşık 200 kişiden oluşan TKB heyeti Kırım Özerk Cumhuriyeti’ne giderek bir dizi incelemelerde ve temaslarda bulundu.

12-15 Mayıs tarihleri arasında Simferopol, Yalta, Alupka, Sivastapol, Balaklava ve Bahçesaray kentleri görüldü.

IMG_3047 IMG_3069 IMG_4072 IMG_3869

TKB heyeti, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Kırımoğlu ve beraberindeki heyet tarafından Simferopol’de karşılandı. Birlikte yenen öğle yemeğinde kardeşlik ve birliktelik mesajları verildi.

IMG_2940 IMG_2951 IMG_2961 IMG_3025

İnceleme gezisinin son günü Kırım Hanlığı’nın başkenti olan Bahçesaray’a gidildi. Kırım Hanlığı döneminde Giray Hanedanlığı tarafından yapılan Hansaray’da han türbeleri, harem, Han Cami ve Göz Yaşı Çeşmesi bulunuyor. Tarihte birçok kez tahrip edilen ve yakılan Han Cami ise geçtiğimiz yıllarda Türkiye Cumhuriyeti tarafından restore edilerek ibadete açılmış. Hansaray’ın yanı sıra Zincirli Medrese/İsmail Bey Gaspıralı Müzesi ve türbesi de incelendi.

IMG_4981 bahçesaray (3) bahçesaray (9) bahçesaray (2)

Kırım Tatar Milli Meclisi temsilcileri TKB heyetini son gün de yalnız bırakmadı ve iki heyetin temsilcileri bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya TKB Başkanı Dr. Asım Güzelbey, TKB Genel Sekreteri Sezer Cihan, TKB Encümen üyeleri, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Refat Çubarov, TİKA Program Koordinatörü Hacı Bayram Polat ve Kırım Haber Ajansı Genel Koordinatörü İsmet Yüksel katıldı. TKB yetkilileri, kültürel ve doğal mirasın korunmasındaki bilgi ve tecrübelerini paylaşma sözü verdi.

Dört gün süren Kırım seyahatinde, Simferopol’deki Kebir Camisi, İsmail Bey Gaspralı heykeli, Lenin heykeli, Puşkin heykeli, Yalta’daki Yalta Tatar Camisi, yerel ürünlerin olduğu sabit pazar, Yalta limanı, Livadiye Sarayı, Alupka’daki Vorontsovski Sarayı, Foros Kilisesi, Sivastapol’daki Diarama Müzesi, Panaroma Müzesi, Kırım savaşında hayatını kaybeden askerlerin anısına yaptırılan Türk Şehitliği ve Balaklava’daki Denizaltı müzesi incelendi; VİP Turizm rehberleri ile yerel rehberler tarafından detaylı bilgiler verildi.

Türkiye Cumhuriyeti tarafından yaptırılan ve bakımı üstlenilen Türk Şehitliği ziyareti sırasında ise TKB heyeti saygı duruşunda bulundu ve şehitliğe çelenk bıraktı.

IMG_4403 IMG_4424 IMG_4415 IMG_4412