Edirne eski Belediye Başkanı, Tarihi Kentler Birliği’nin kuruluş aşamasında büyük emekleri olan Cengiz Varnatopu’nu kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Belediye Başkanlığı döneminde, tarihi ve kültürel mirasın korunması çabalarının, dönemin Valisi rahmetliFahri Yücel ile birlikte simge isimlerinden biri olan Varnatopu, aynı zamanda Tarihi Kentler Birliği’nin birinci dönem encümen üyeliği görevini de üstlenmişti. 13 Eylül 2002’de Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in de katıldığı Kent Müzeleri ve Arşivleri Yönergesi’nin oluşturulduğu TKB’nin önemli buluşmalarından biri olan TKB Edirne Buluşması’nın ev sahipliğini Varnatopu ve Yücel yapmıştı. Genç yaşlarında aramızdan ayrılan bu iki simge insanın dayanışma halinde yaptıkları kalıcı işler, umarız tüm Türkiye’de kamu-yerel-özel-sivil birlikteliği dayalı koruma çalışmalarına örnek teşkil eder…

Tarihi Kentler Birliği olarak tüm sevenlerine ve eşine başsağlığı dileriz…

2001 yılında ÇEKÜL’de gerçekleştirilen TKB Encümen toplantısı sırasında… Soldan sağa: Cengiz Varnatopu, Antalya Büyükşehir eski Belediye Başkanı Bekir Kumbul, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TKB eski Başkanı Erdoğan Bilenser.

TKB Antakya Buluşması sırasında…

2003 yılında TKB Van Buluşması sırasında eşiyle beraber…

TKB Edirne Buluşması sırasında…