Eğitimle ilgili fotoğraf galerisine linkten ulaşabilirsiniz.

ÇEKÜL Akademinin Alanda Eğitimi Niksar’da yapıldı ÇEKÜL (Akademi, Tarihi Kentler Birliğine üye belediyelerin teknik kadrolarına yönelik düzenlediği “Alanda Eğitimler” programına 2014 güz döneminde de devam ediyor. Alanında uzman eğitmenlerin sunumları ve örnek koruma çalışmaları ile yöntemlerin yerinde incelendiği eğitim Niksar’da “Bölge ve Havza Bütününde Korumada Niksar “ başlığı altında 15- 17 Ekim tarihleri arasında gerçekleşti.

collage

Ülkemizin ilk havza birliğinin kurucularından olan ve Kelkit Havzasının bereketli toprakları ve tarihsel derinliğiyle seçkinleşen, doğal ve kültürel koruma vizyonunu yıllar öncesinde benimseyerek kesintisiz uygulayan Niksar’ın koruma alanındaki zengin deneyimlerinin paylaşılması, örnek alınması ve bu birikimden dersler çıkarılmasının sağlamaması programın başlıca amaçlarını oluşturdu.

Eğitime Silifke(Mersin), Samsun, Merzifon, Zile(Tokat), Adalar(İstanbul), Süleymanpaşa(Tekirdağ), İncesu(Kayseri), Kaymaklı(Nevşehir), Karadeniz Ereğli, Tosya( Kastamonu), Foça( İzmir), Battalgazi( Malatya) belediyelerinden pek çok mimar, şehir plancı, başkan yardımcısı, , restoratör, arkeolog, peyzaj mimarı, inşaat mühendisi gibi mesleklerden uzmanlar katıldı.

2.gün arasta (2)

Eğitim programı 15 Ekim Çarşamba günü Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan yapılan açılış konuşmasıyla başladı. Özdilek Özcan konuşmasında Niksar’ın tarihi ve coğrafyasıyla Kelkit Havzasındaki önemli kentlerden biri olduğunu ve yapılan çalışmalarla kentin kimliğini ön plana çıkarmayı hedeflediklerini anlattı.

Ardından Niksar Belediyesi Plan Proje Müdürü ve aynı zamanda ÇEKÜL Niksar temsilcisi Hüseyin Şahin, “Su ile Gelen Hayat: Kelkit Havzası Bütününde Kültür Öncelikli Koruma ve Yaşatma Projeleri” başlığında bir sunum yaptı. Niksar’ın havza ve kent ölçeğinde korumaya bakışı, planlama süreçleri ve uygulamaları ile Tarihi Kentler Birliğinin Özendirme Yarışmasında 2009 yılında proje dalında ödül alan Niksar Kalesi projesini anlattı.

2.gün yağıbasan medresesiii (2)

Eğitim, yazar Necati Güneş’in “Niksar Kent Tarihi ve Kültürü” ile ilgili konuşması ve ardından GOP Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Ekrem Burhan’ın “Kelkit Havzasının Ekolojik Özellikleri ve Niksar’da Organik Tarım Deneyimleri” konuşmasıyla devam etti. Günün son konuşması ise, ÇEKÜL Vakfı Kültür Rotaları Birimi Koordinatörü Esra Karataş tarafından yapıldı. Karataş, Havza ölçeğinde koruma ve planlamada yeni bir araç olarak kültürel rota planlaması ve ÇEKÜL’ün Kelkit Havzasında gerçekleştirdiği kültürel rota çalışmalarından bahsetti.

Eğitimin ikinci günü Roma Dönemi Arsenal yapısı, Lülecizade Kardeşler Çeşmesi(Roma Dönemi lahit çeşme olarak kullanılıyor), Çöreği Büyük Cami(İlhanlılar Dönemine ait Niksar’daki tek İlhanlı yapısı. Bu eserin sadece kapısı kalmıştır), Kırkkızlar Türbesi, Hacı Çıkrık Türbesi, Taşbina Kent Müzesi, Orta Çarşı , Leylekli Köprü (Yılanlı Köprü), Selçuklu Belediye Çeşmesi, Hükümet Konağı, Taşmektep (Prof. Dr. Metin Sözen Kültür Evi), Roma Hamamı, Ulu Cami, Sunguriye Türbesi, Halil Efendi Camisi, Melikgazi Türbesi, Doğan Şah Alp Türbesi, Akyapı Kümbeti, Kolag Kümbeti /Güney Kapı Girişi, Kale ve Yarasa Deliği, Yağıbasan Medresesi, Cin Cami, Erzurumlu Emrah ve Cahit Külebi anıt mezarları ile Tomotorgus Kilisesi rotalarını içeren alan gezileri gerçekleştirildi.

Eğitimin son gününde Ayvaz Mozaikleri, Su Şişeleme Fabrikası, Niksar Kamping, Talazan Köprüsü, Efkerit Vadisi Luvi Tapınağı, Mühürkesen Türbesi ve Dilimkaya Kanyonu gezilerek incelmelerde bulunuldu. Ayvaz Park Otelde yapılan genel değerlendirme ve sertifika töreninin ardından program sonlandı.

3.gün son ayvazpark otel sertifika (2)

Eğitim neticesinde İç Anadolu’yu Karadeniz’e, Doğu Anadolu’yu Batıya bağlayan yolların kavşak noktasında yer alan bereketli topraklarda tarihi bir kentin, 2000’li yılların başından buyana süren koruma çalışmaları kapsamında üç sonuca ulaşıldı:

• Bölge ve havza ölçeğinde doğal, tarihi ve kültürel değerleri koruma ve yaşatma çözümleri geliştirmek,

• Bir akarsu havzasının doğal ve kültürel zenginliklerini paylaşan kentler arasında dayanışma ve işbirliği bilincini hayata geçirerek bir kalkınma modeli oluşturma deneyimini tanımak,

Bölgenin bütünü içinde örnek bir yerleşme olarak doğal varlıklarını, tarihi değerlerini ve kültürel birikimlerini turizm açısından değer haline getirmek. ÇEKÜL Akademi Alanda Eğitimler 2. Dönem Programı kapsamındaki diğer eğitim ise “Kimliğini Koruyarak Turizmin Baskısına Direnen Kent: Kuşadası” başlığında 19-21 Kasım tarihinde yapılacak.

 

 

Taşınma sürecinde olduğumuz için 24 Ekim 2023 tarihinden başlayarak Tarihi Kentler Birliği Eğitimleri hakkında bilgi almak, eğitimlere kayıt olmak için 0 542 298 90 91 numaralı telefonu ve akademi@cekulvakfi.org.tr e-posta adresini kullanabilirsiniz