ÇEKÜL Akademi, Geçmişten Bugüne Kültürel Birikimiyle Trabzon başlıklı eğitimiyle, 5-7 Ekim tarihlerinde Trabzon’daydı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen eğitim programında, Karadeniz’in kendine özgü coğrafyasını ve geleneksel dokusunu en güzel şekilde yansıtan Trabzon kentinin, kültürel birikiminin nasıl daha iyi korunabileceğine odaklanıldı. Belediyelerin koruma alanında çalışan 19 uzman, sunumların ardından alan ziyareti yaparak koruma kavramını önceleyen çalışmaları yerinde gözlemledi. Turhal (Tokat), Balıkesir Büyükşehir, Arapgir (Malatya), Gebze (Kocaeli), Altınova (Yalova), Tekirdağ Büyükşehir, Ödemiş (İzmir), Gaziantep Büyükşehir, Yıldırım (Bursa), Şişli (İstanbul), Mardin Büyükşehir, Ankara Büyükşehir, Osmancık (Çorum) belediyeleri katılımcılar arasındaydı.

Eğitimin ilk günü, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Atilla Ataman’ın açılış konuşmasıyla başladı. Ardından, Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ömer İskender Tuluk kent kimliğinin korunmasına vurgu yapan bir konuşma gerçekleştirdi. Katılımcılar günün diğer sunumlarını; Trabzon Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Planlama Şube Müdürü Ömer Söylemez ile Trabzon Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığından Şule Gedikli Topgül’ün sunumlarını dinledi.

Saha Ziyaretleri

Sunumların tamamlanmasıyla, ziyaret edilen ilk yer Kızlar Manastırı ve Yeni Cuma Camisi oldu. Ziyaretler, kentin ticaret merkezi olan Kemeraltı Bölgesi, Bedesten yapılarıyla ve yeniden işlevlendirilen Alacahan’la devam etti. Kentin kimliğinin önemli bir unsuru olan Trabzonspor Müzesi ve kentin tüm somut ve somut olmayan varlıklarının sergilendiği Trabzon Şehir Müzesi, ziyaret edilen diğer mekânlardı.

Ziyaretler Sümela Manastırıyla Tamamlandı

Eğitimin ikinci gününde, Kent merkezinde yer alan Gülbaharhatun Cami, Zindan-Abdullah Paşa Çeşmesi, Eski Tiyatro Binası, Zağnos Köprüsü, Kanuni Evi, Vilayet Binası, Kundupoğlu Konağı ve Ortahisar Cami gezildi. Öğleden sonra ise Trabzon’un tarihi ilçelerinden Akçaabat Kentsel Sit Alanı ziyareti gerçekleştirildi. Akçabaat Ortamahalle Kentsel Sit Alanı ziyaret edilerek yapılacak olan sokak sağlıklaştırma projelerinin, çok sayıda tescilli sivil mimarlık örneklerinin restorasyon projeleri hakkında bilgiler alındı. İkinci gün yapılan saha ziyaretleri, Ayasofya Cami ile tamamlandı. Programın son günü ise Trabzon’un en önemli kimlik öğelerinden Sümela Manastırı ziyaret edildi.

Program boyunca; Trabzon’un sahip olduğu somut ve somut olmayan kültür varlıkları tanıtıldı, yapılan ve yapılacak olan planlar ile koruma çalışmaları katılımcılara anlatıldı ve saha ziyaretleri sayesinde konuların pekiştirilmesi sağlandı.