ÇEKÜL Akademi Kentsel Koruma Eğitimleri kapsamında “İstanbul’da Kültürel, Doğal ve Tarihi Mirasın Korunması; Adalar Örneği” başlıklı eğitimini 9-11 Ekim tarihlerinde gerçekleştirildi. Geçmişten bugüne balıkçı köyü, sürgün alanı, inziva mekânı ve sayfiye yerleşimi gibi kimlik öğelerini taşıyan Adalar’ı tanıma, yerinde gözlemleme ve mevcut sorunlarını ortaya koyarak çözüm önerileri üzerine deneyim paylaşımını hedefleyen eğitime; Akseki, Kartal, Tirebolu, Sarıyer, Beşiktaş ve Eyüpsultan belediyeleri ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinden 16 uzman katıldı.

Eğitim, sanat tarihçisi Yunus Muluk’un Adalar’la ilgili genel bilgiler içeren sunumuyla Adalar Belediyesi Meclis Salonunda başladı. Kentin nüfus, ulaşım, imar planı gibi önemli konu başlıklarına ve sorunlarına değinen Muluk’un sunumunun ardından Büyükada’da alan ziyaretine çıkıldı ve önemli sivil mimarlık örnekleri incelendi. 2018 yılında Avrupa’nın Tehlike Altındaki 7 Kültürel Mirasından biri kabul edilen Büyükada Rum Yetimhanesi de ziyaret edilen yapılardan biri oldu.  Ağır hasarlı ve bütünüyle çökme tehlikesi altında olan yapıda, onarımın başlaması bekleniyor. Büyükada inceleme gezisi, Aya Yorgi Kilise ve Manastırı ziyaretiyle son buldu. Eğitime katılan uzmanlar, bu noktadan adayı kuşbakışı görerek, başka bir bakış açısıyla değerlendirme yapma imkânı buldu.

 

Eğitim, ikinci gününde Heybeliada gezisiyle devam etti. Gezi kapsamında Heybeliada Aya Triada Manastırı ve Ruhban Okulu ziyaret edildi. Geçmişi 9. yüzyıla kadar giden ve birçok kez yıkılıp tekrar yapılan Aya Triada Manastırı ile birlikte 19. yüzyılda derslikler, çalışma salonu, öğretmenlere ait bölge, öğrenci yurtları, yemekhane, revir ve kütüphanenin bulunduğu Rum İlahiyet Ortaokulu hakkında da bilgiler alındı.

Kentin önemli kültür sanat etkinlikleri arasında bulunan ve bir süredir Büyükada’ya da taşan İstanbul Bienali, bu yıl “Yedinci Kıta” temasıyla düzenleniyor. ÇEKÜL Akademi Kentsel Koruma Eğitimlerinin dördüncüsü, eğitim kapsamında bir de Bienal gezisine fırsat verdi. 16.İstanbul Bienaline ev sahipliği yapan Büyükada’daki Hacapulos Köşkü (Kaymakamlık Binası), Taş Mektep, Anadolu Kulübü ve Mizzi Köşk gezisi, bu sivil mimarlık örneği yapıların kültür sanat izleyicisiyle buluşmasının etkilerini konuşmaya zemin hazırladı. İnceleme gezisi, Adalar Belediyesi ve Adalar Vakfı işbirliği, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı finansal desteğiyle kurulan Adalar Müzesi gezisiyle devam etti. Eğitim, ziyaretçi yönetimi, planlama ve ulaşım başlıklarını içeren atölye çalışmasıyla son buldu.

ÇEKÜL Akademi Kentsel Koruma Eğitimleri Güz Programı, 14-16 Ekim tarihlerinde A. Nüvit Bayar tarafından verilecek olan “Tarihi Yapılarda Koruma İlkeleri ve Korumaya Yönelik Proje Yöntemleri” eğitimi ile devam edecek.