ÇEKÜL  Akademi’nin TKB için 2012 yılında başlattığı alanda eğitimler programının ilk durağı 2013 yılında da Gaziantep oldu. 13 –  15 Mart tarihleri arasında gerçekleşen “Tarihi bir kentin kimlik değerlerini koruma ve kurgulama uygulamalarını yönetmek: Gaziantep deneyimi” konulu programa,  Tarihi Kentler Birliği’ne üye belediyelerden 50 kişi katıldı. Belediye başkanları, arkeologlar, sanat tarihçileri, şehit plancıları gibi farklı uzmanlık alanlarından katılımcılar, ÇEKÜL’ün yereldeki uzmanlarından Antep’i dinledi, inceledi.

Eğitim, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Bahriye Üçok Çalıştay Salonu’nda başladı.

DSC_0042 DSC_0080

Metin Sözen Eğitim ve Kültür Merkezi’nin Koordinatörü, ÇEKÜL temsilcisi mimar Zafer Okuducu, “Kentin tarihi derinliğinden beslenen kimlik değerlerini okumak ve okunur kılmak: Kaleden çarşılara, anıtsal yapılardan geleneksel mahalle dokularına Gaziantep kültürüne bütüncül bakış” içerikli bir sunum yaptı. Koruma politikalarında kamu-yerel-sivil-özel birlikteliğin önemine değindi.

Oturumun ikinci konuşmacısı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı, aynı zamanda TKB Genel Sekreteri olan Sezer Cihan’dı.  Cihan, “2005-2012 Gaziantep’in Kültür Mirasını Koruma Serüveni” başlıklı sunumunda, “Ya elden çıkart ya da yık gitsin” düşüncesinin Antep’te 2004 yılından itibaren değiştiğini söyledi.

Oturumun son konuşmacısı ise y.mimar Erden Güven oldu. Güven, Bey Mahallesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi – Vaka Çalışması”, “Hızlı gelişen bir kentte dünü bugün üzerinden yarına bağlamak, eski-yeni karşıtlığından eski-yeni uzlaşısına, gelişen kentlerde yeni yapılaşma esasları” konularını ele aldı.

Eğitimin ikinci günü, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi KUDEB ekibiyle birlikte, Gaziler Caddesi, Şirehan, Tuz Hanı, Savaş Müzesi, Seyh Fethullah Camii, Pişirici Sokak, Pişirici Mescidi, Mevlevihane, Tahmis Kahvesi, Tütün Han, Bakırcılar Çarşısı, Zincirli Bedesten, Bey Mahallesi, Hıdır sokak, Ömer Ersoy Kültür Merkezi, Kurtuluş Camii ve Eblehan Caddesi incelendi.

DSC_0102 DSC_0104

Alan gezisi Metin Sözen Eğitim ve Kültür Merkezi’de sonlandırıldı. Kültür Merkezi’ndeki  “Altı da üstü de kültür: Gaziantep” konulu fotoğraf sergisi açılışına katılan katılımcılar, sergiyi ilgiyle gezdi.

Eğitimin son günü ise Bayazhan Kent Müzesi ve dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi inceleme gezisi yapıldı. Değerlendirmenin ardından sertifikalar, Zafer Okuducu tarafından katılımcılara teslim edildi.

DSC_0586 DSC_0631