Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu’nun 17-18-19 Eylül 2004 tarihinde Tarihi Kentler Birliği Kayseri Buluşması‘nda yaptığı konuşmada değindiği Bakanlık ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) arasında yapılacak protokol imza aşamasına geldi.

Anlaşmaya göre, tarihi konut sahipleri, evlerini restore ederken 75 milyar TL’ye kadar TOKİ’den destek alabilecekler. Tarihi kentlerimiz için olumlu gelişmeler sağlayacağını düşündüğümüz protokol ulusal basında da yansımasını buldu. Aşağıda 14 Kasım 2004 tarihinde Akşam Gazetesi‘nde konu ile ilgili yayımlanan haberi okuyabilirsiniz.


TOKİ TARİHİ KONAKLARI KURTARIYOR

TOKİ, tarihi konakları onarmak için düşük faizli kredi dönemi başlattı. Verilecek kredi, en fazla 75 milyar olacak.

İstanbul’un ara sokaklarında yıkılmak üzere olan tarihi konaklara TOKİ el attı.

Binaların içinde oturan ve kaynak yetersizliği nedeniyle evlerini restore ettiremeyenler artık kredi sistemiyle bunu yapabilecekler. Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla imzalanacak protokol sonrası, her proje için keşif bedelinin %70’ine kadar ve en fazla 75 bin YTL olmak kaydıyla kredi açılacak.

10 YIL %4 FAİZLE

Toplam 10 yıl vadeli krediye, yıllık %4 faiz uygulanacak. Kredi miktarı ise, her yıl yeniden belirlenecek. 2005 yılında 75 bin YTL’yi aşmayacak kredinin %15’i, gerekli teminatlar alınarak avans olarak ödenebilecek. Kredinin geri ödemesi, son hakedişin ödenmesinden 3 ay sonra başlayacak. Kredinin amacı dışında kullanılması, taşınmazın elden çıkarılması halinde borcun peşin ödenmesi gerekiyor.

YAZILI BAŞVURU GEREKİYOR

Bakanlık ve TOKİ arasında yapılan görüşmeler sonunda imza aşamasına getirilen protokole göre, söz konusu krediyi kullanmak için, TOKİ’ye yazılı olarak başvurmak gerekiyor. Başvuruda, onarılacak eserin Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Kurulu tarafından onaylanmış rölöve ve restorasyon raporu, onaylanmış projeye göre düzenlenmiş keşif raporu ve iş programı olması şart. Bakanlık ve TOKİ uzmanlarının birlikte yapacağı yerinde inceleme sonucunda, başvuru sahibinin ekonomik durumu da dikkate alınarak değerlendirilecek.


KAYNAK: Akşam Gazetesi Pazar Eki, 14 Kasım 2004

Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu’nun TKB Kayseri Buluşması’nda yaptığı konuşma için lütfen tıklayınız:https://www.tarihikentlerbirligi.org/icerik/haberDetay.asp?newsID=65