Tarihi Kentler Birliği Bursa Buluşması’nın son gündem maddesi; Birlik Meclisi’nin Tüzüğe göre toplanıp, yeniden yöneticilerini seçmesi idi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser Bursa´daki üçüncü Tarihi Kentler Birliği toplantısına ekli bu Meclis´te yeniden başkanlığa seçildi.
Toplantıya katılan 30 belediye başkanının tümü Bilenser ´in “görevine devam etmesi” yönünde oy kullandılar.

Seçimler sonunda Başkan Vekilliğine, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Bekir Kumbul, Meclis Birinci Başkan Vekilliği´ne Antakya Belediye Başkanı İris Şentürk ve İkinci Başkan Vekilliği´ne de Ağırnas Belediye Başkanı Mehmet Osmanbaşaoğlu getirildiler.

Tarihi Kentler Birliği Encümen Üyeliklerine ise şu belediye başkanları seçildiler: Edirne Belediye Başkanı Cengiz Varnatopu, Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Bahçıvan, Kars Belediye Başkanı Nazif Alibeyoğlu ve Talas Belediye Başkanı Orhan Say.

TKB´nin yeni üyeleri!
Pazar günü toplanan TKB Meclisi, ayrıca Birliğe üye olmak isteyen 15 belediyenin durumlarını görüştü.
Bu belediyelerden 9´u kentlerini tanıtırken, 6´sı toplantıya katılmadıkları için bu fırsatı bulamadılar. Bu nedenle aynı zamanda Divan Başkanı da olan TKB Başkanı Erdoğan Bilenser, “15 belediyenin daha üyeliğe kabul edilmesini, ancak sunum yapmayan 6 belediye başkanının 11-12-13 Temmuz´da Van’da yapılacak buluşmada kentlerini mutlaka tanıtmalarını” istedi.
Oylama sonucunda şu belediyeler üyeliğe kabul edildiler: Bodrum, Alacahöyük (Çorum), Akçaabat (Trabzon), Beymelek (Antalya), Ahlat (Bitlis), Sinop, Eski Gediz(Kütahya), Çorum, Aksaray, Şahinbey (Gaziantep), Erbaa (Tokat), Uşak, Osmangazi (Bursa), Kadıköy (İstanbul) ve Tire (İzmir).

Seçim sonucunda mevcut kadrolar yeniden göreve getirilirken, Türkiye Tarihi Kentler Birliği Başkanı Erdoğan Bilenser’in, Avrupa Tarihi Kentler Birliği Yönetim Kurulu’nda da görev alacağının duyurulması da, Bursa Buluşması’nın en anlamlı mesajlarından biri oldu…