Tarihi Kentler Birliği yılın son seminerini Şanlıurfa’da yaptı. Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıba’nın ev sahipliğinde yapılan seminerde, 12.si düzenlenen Özendirme Yarışması ödül töreniyle toplam 39 belediye sahneye çıkarak ödüllerini teslim aldı. Ödül töreni ÇEKÜL Yönetim Kurulu Üyesi ve TKB Danışma Kurulu Üyesi Hasan Özgen tarafından sunuldu.

toplu

Metin Sözen Büyük Ödülü Şahinbey Belediyesi’nin oldu

Restorasyon, Sokak Sağlıklaştırma, Kentsel Tasarım ve Çevre Düzenleme Çalışmaları

Gaziantep kentine giriş güzergâhıyla kesişen tarihi dokuda yer alan ve hâlâ içinde yaşanan mahalle ve sokaklarda, bütüncül korumacı bir anlayışla hayata geçirdiği kentsel tasarım uygulamaları ve cephe yenileme çalışmalarıyla, gerek kentin tarihi dokusunun algılanmasına, gerekse büyükşehir belediyesince gerçekleştirilen Kültür Yolu projesinin devamına katkıda bulunan projeler demetiyle Şahinbey Belediyesi, Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü’ne uygun görüldü.

büyük1 büyük2

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ödülünü TKB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’in elinden aldı.

Oktay Ekinci Jüri Özel Ödülü Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne verildi

Samsun Kent Müzesi Projesi

Jüri Özel Ödülü, Birliğin oluşumuna ve gelişimine özverili katkılarıyla yön vermiş ve destek olmuş TKB Danışma Kurulu ve Jüri Üyesi Oktay Ekinci’nin anısına, Samsun Kent Müzesi Projesi ile Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne verildi. Ödül önceki yıllarda da yine aramızdan zamansız ayrılan Jüri üyemiz Derviş Parlak’ın anısına verilmişti.

Kentin tarihi ve kültürel değerlerini kentliler ve gelecek kuşaklarla paylaşmak, toplumsal bellekte hâlâ canlılığını koruyan geçmişi belgelemek amacıyla, kentin tarihinde iz bırakmış iki önemli yapının bütünleştirilmesi, özgün malzeme ve niteliklerine uygun olarak restore edilmesi, kent tarihinin çağdaş müzecilik anlayışı ve donanımlarıyla anlatılması nedeniyle Samsun Büyükşehir Belediyesi, Danışma Kurulu tarafından Özel Jüri Ödülü’ne uygun görüldü.

jüri

Samsun Büyükşehir Belediyesi adına Fen İşleri Daire Başkanı Mustafa Yurt’a ödülünü Dr. Asım Güzelbey verdi.

Proje, Uygulama, Süreklilik ve Başarı ödülleri sahiplerini buldu

Proje Ödülleri: ADANA, DADAY, ESKİŞEHİR, İNCESU, MURATPAŞA, ŞANLIURFA, TALAS ve YOZGAT belediyelerine

proje

Proje Ödülleri ÇEKÜL Yüksek Danışma Kurulu üyesi ve arkeologların duayeni Prof. Dr. Refik Duru tarafından verildi.

Uygulama Ödülleri: BORNOVA, EYÜP, KULA, MELİKGAZİ, MERZİFON, SELÇUKLU, SİDE ve YILDIRIM belediyelerine,

uygulama

Uygulama Ödülleri TKB Encümen Üyesi ve Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından verildi.

Süreklilik Ödülleri: ALANYA, BAYINDIR, BİRGİ, BURSA, GAZİANTEP, KONAK, ODUNPAZARI ve YALVAÇ belediyelerine,

süreklilik

Süreklilik Ödülleri, TKB’yi kuruluşundan bu yana destekleyen ve Şanlıurfa Seminerine de katılarak “süreklilik” örneği sergileyen valiler tarafından verildi.

Başarı Ödülleri: AFYONKARAHİSAR, BULDAN, DENİZLİ, GAZİPAŞA, İZMİT, KÜTAHYA, MUSTAFAPAŞA, NİKSAR, OSMANGAZİ, SAFRANBOLU, SEYHAN, ÜNYE ve YUMURTALIK belediyelerine verildi.

başarı2 başarı1

Başarı Ödülleri, TKB’nin kuruluşuna destek veren Vali Kayhan Kavas ve eski Müşteşar Fikret Üçcan tarafından verildi.