26 Eylül Cuma …

KULA sokakları yüzlerce katılımcı ile şenlendi…

Katılımcıları Kulalı bir efe grubu özgün müzikleriyle karşıladı…

Daha sonra KULA FORUMU´nun açılış konuşmalarına geçildi… Kula Belediye Başkanı Selim Aşkın, Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi ve Manisa Valisi Orhan Işın konuşma yaptılar…

Selim Aşkın
Kula Belediye Başkanı Selim Aşkın; Hoşgeldiniz konuşmasını Yunus Emre´nin “gelin canlar tanış olalım, işi kolay kılalım”ına gönderme yaparak açtıktan sonra;
“Yüzlerce yıllık tarihi geçmişi olan yaklaşık 1000 ev bugün korunmayı bekliyor, hak ediyor.
Belki koruma kelimesi de konuyu yerli yerince yerine oturtamıyor. Neyi kime karşı koruyacağız? İnsanın yapıcı yönünün benzersiz ürünleri bu evleri, insanın yıkıcı doğasından korumaya kalkışmak ne kadar hazin, ne kadar düşündürücü… Oysa bu evler korunmayı değil sahiplenmeyi bekliyor. Doğru kelime, evet, burada ´sahiplenmektir” dedi… Aşkın, “Türkiye´de turizmi denize endeksli tek boyutluluğundan kurtarmak, kültürler, kentler ve uygarlıklar zirvesinin buluşma yerleri haline getirmek için elimizde eşsiz fırsatlar bulunmaktadır” diye devam etti….
“Bir açıkhava müzesini andıran Türkiye, kend küllerinden yeniden doğan anka gibi, kendi özgücü ile, sivil hareketin, sivil güçlerin örgütlü sinerjisinden yeniden doğuyor” diyen Selim Aşkın, bu gelişmede Tarihi Kentler Birliği´nin rolünün önemine değindi ve;
“Sevgili dostlar, Kula evleri bizim kaderimizdir ama asla kederimiz olmayacaktır.
Kaderimizdir, çünkü bu kaderi bize verilmiş olan olarak yorumluyor ve bu kadere teşekkür ediyoruz.
Ama kederi kabul etmiyoruz ve bu kaderin mutlulukla inşa edilirse güzelleşeceğine inanıyoruz. Bu görkemli kader için bu topraklara ve yaratana şükrediyoruz.
Hepinizin yüreğinde yer edinen Kula kokusunun bir ömür boyu sürmesi temennisi ile…” diyerek sözlerini bitirdi…

Hüseyin Tanrıverdi, Manisa Milletvekili:

“Bugün Kulalı olmaktan, Manisalı olmaktan bir kere daha gurur duydum. Bu gururun kaynağı sizlersiniz. Bu geçmiş, geleceği inşa etmemize sebep olacaktır. Ben TKB olayına sahip çıkan bir milletvekiliyim. Valilik, “Beyler Evi”ni restore ettirecek. Kula sokaklarında hep beraber dostça gezdik. Meydanlarımızı hep beraber gördük. Kula gerçek bir açıkhava müzesi. Peri bacaları 20 km. ötemizde…”

Orhan Üstün, Manisa Valisi

“Türkiye doğal ve kültürel değerler açısından dünyada önemli bir yer tutmaktadır. TKB´nin doğa ve tarihi değerlere sahip çıkmasını takdirle karşılıyoruz. Valiliğimiz, Hacı Zabunlar Evi´ni restore ettirecektir. Bir ev restore etmek önemli değildir. Bu bir doku olarak içe sindirilmelidir. Bu yönden Kula güzel bir platformdur.”

Erdoğan Bilenser, TKB Başkanı, Bursa Büyük Şehir Belediye Başkanı

“Bugün sabah 06´da kalktık. Yorulacağımızı sanıyordum ama hala yorulmuş değiliz. Bizde hem belediyeler hem de il özel idareleri var. Hem Çekül, hem Mimarlar Odaları ile halk var. Böyle bir belediyeler birliği daha olduğunu sanmıyorum.
Kula, kültürel değerleriyle hala ayakta. Soyut miras olarak da ayakta. Bize verilen müzik ziyafeti, ikram edilenler… bütün bunlar sevindirici… Sayın milletvekilinin gönülden konuşması için de teşekkür ederim.”

Oktay Ekinci

“23 yıl önce (1988´de) ´Kulalar Yıkılmasın´ diye Sempozyum yapılmış. Sonuç Bildirgesi´nde bazı kararlar alınmış. 1. Karar; Kula Türk Evini Koruma Derneği kurulması. 2. Örnek proje ´Bozerler Evi´nin seçimi. 3. ´Beyoğlu Evi´nin restore edilmesi kararı. 4. ´Zabunlar Evi´nin de seçimi (Bugün Valiliğin evin mülkiyetini alarak restore etme kararı verdiği)…
Bunlar gibi nice mücadeleler verildi. Çünkü kültürel değerler gerçektir. Gerçeğimizi yitirirsek ütopyalarımızı da yitiririz. Tarihi özellik taşıyan gelişmiş ülke kentlerine gidin, bakın. Tarihi yapılar ayaktadır. Türkiye´de her kurumun geleceğini garanti altına alması için tarihine sahip çıkması gerekmektedir. ”

Prof. Dr. Metin Sözen

“Çarşıya girdik. Bize birşeyler ikram etmek isteyenler, sevecen bakışlar vardı. Bir hanımın, ´Şu kiliseye bir ampul tak´ diyen sesi hala kulağımda. Anadolu kadınının tüm insanlık tarihinin simgesi olduğuna inanıyorum. Evindeki kadınımızın sıcaklığı sokaklara, kentlere ve metropollere yansımıyor. Ben Türkiye´nin çok geri kaldığına inanmıyorum. Korumanın gerçek olmasını istiyorsak kadınlarımızın getirdiği simgesel değerleri görmek gerek. Ben bunu kadınların eşit koşullarda var olmalarına bağlıyorum. Biz kendimize biraz yalan söylüyoruz. O zaman da koruma gerçekleşmiyor. Benim kendi ailemdeki eşitlikçi yaklaşımın, korumada da gerçekleşmesi gerekir. Belediye başkanlarımız toplantılarımızda daha güzel olayları ortaya koymaya başlamışlardır. İlişki ile gelişen, dostluğa dayanan geçmişimizi, yazıya dayanmayan soyut mirasımızı ne güzel ortaya çıkardılar!
Şimdi koruyacağımız şey, akıl noktasında birlikteliğimizdir. ”

Temel Koçaklar, Mardin Valisi

“Bugüne kadar bu toplantılara katılamadım. Hep de bir eksiklik hissettim bu yüzden. 3,5 yıldır Mardin´de kültürel değerlerimizi yaşatmak için çabalıyoruz. Ezan sesini çan sesinin selamladığı bir şehir Mardin… Biz tarihe karşı sorumluluğumuzu yerine getirmeye çölışıyoruz. Bunlar bizim tapumuz!”

Oktay Ekinci

“Türkiye´de para yok değil. Tarihi yok edecek yatırımlara dahi kredi veriliyor. Ama tarihi koruma konusuna gelince ´para yok´ deniyor!”

Mudurnu Belediye Başkanı

“Biz Mudurnu´da iflas ettikten sonra ev restore edip, yeni bir ufuk açtık. Kula evlerinin misyonu da bence konaklamadır”

KULA FORUMU böylece sona eriyor…

Katılımcılar akşam yemeğine gitmek üzere tekrar otobüslere biniyorlar…
Akşam yemeğinde Kulalı öğretmenler, eczacılar, doktorlar, diğer mesleklerden müzik, edebiyat ve folklor sevenler konuklara yöresel müziklerden bir ziyafet çekiyorlar. Bu arada Kula mutfağından özgün örnekler tadılıyor…