TKB İzmir Buluşması / Kuşadası – Güvercinada

Eylül 30, 2003

TKB İzmir Buluşması / Kuşadası – Güvercinada

“Kuşadası’nda Karar Günleri” Prof. Dr. Metin Sözen

Bugünün metropolünden dünün metropollerine uzun bir yürüyüş yaptık. İzmir, Kula, Ödemiş, Tire, Kuşadası… 1975’de Safranbolu’da ilk afişi yapıştırdığımız günlerde afişlere “Kendini Koruyan Kent”leri yazdırmıştım. Bugün, 2003’de 123 belediye, 80 Valilik… İşte kendini koruyan kentler. Yapmakta olduğumuz şey, artık ülke için tüm dünyada sorun olan durumdan dönüştür. Bugün “Artık çok geç“diyenlere “Hala geç değil” diyorum. Önemli olan içinin daha az yorularak ve hangi yöntemlerle doldurulacağı açıkları bulmak, onları araştırmak. Biz, korumanın halkla birlikte olacağını savunuyor, bu konuda bilinç yaratmaya çalışıyoruz. Böyelece hem halk hem de kendimiz bilinçleniyoruz.

Havza boyutundan bölge boyutunda örgütlenmeye yöneleceğiz. Bu, 2004 yılındaki programımızı da şekillendirecek.

“Kuşadası öldü” dediler. “Kuşadası başkası için öldü” dedim. Turizmden gelen paraların nerelere gittiğini bilmiyoruz. Ama gidenin ne olduğunu biliyoruz. Doğanın, kültürel kimliğin “gittiğini” biliyoruz. Bunun için “havza – bölge – ülke boyutunda koruma” diyoruz. 30 yıldır yanlış yapılan yerde, 3 yılda doğrualr gösterildi.

Kuşadası’na mesajım şudur: Kuşadası çok büyük para kazanabilir ama Kuşadalı’lar şunu bilmelidirler ki yanlıştan doğruya dönüldükten sonra, bir kere daha yanlış yapılırsa, fırsat kaçırılmış olur. Kuşadası hem yanlışı hem doğruyu taşıyor. Artık az kazansınlar ama onurlu yaşasınlar!

Buradaki Tarihi Kentler Birliği üyesi belediye başkanlarımızın hepsi tarafsızdırlar. Bu bilinçli bir tarafsızlıktır. Yoksa kimse tarafsız değildir. Bilinçli tarafsızlık, nerede, kimden yana olunursa olunsun, dorunun yanında olmaktır. Bu bağlamda, onurlu ve ciddi bir ülkenin vatandaşları olarak biz geriye adım atmayacağız…

-Bu arada Metin Sözen´den Kula’da yaptığı konuşmadan bir özet geçmesi isteniyor-

Kula’da söylediğimi burada da tekrarlayayım. Kadınlarımıza duyduğum saygı sonsuzdur. Bu iş yalnız erkek aklı ile yürümez. Onların yaratıcılığı, onların zekası, onların hayatı taşıyan gücü devreye katılmazsa ne koruma ne onurlu bir yaşam mümkündür!

-Nidalar..-

“Evet, salt erkek aklı ile yürümediği de meydanda zaten!…”

Sözen, burada konuşmasını kesip, sözü katılımcılara geçiriyor…

Bir Kuşadalı
Bizim de dostlarımızla konuştuklarımız aşağı yukarı hep aynı bunlar. Ama piyasa denen canavarın etkisi altında olan Kuşadası maalesef bunun da acısnı ilk çeken oldu hep… Dönüşümün bugün daha çok paylaşanı var. Bizim kazancımız Kuşadası Kent Meclisi’dir. Geçen dönemlerde konuşamaz durumdaydık. Oysa Kent Meclisi’nde herşey konuşulmaktadır. Bzi hem öğretmen hem de öğrenci durumundayız. Bu konuda geriye dönmezsek tabii…

Hasan …Kuşadasında Türkiye’nin heryerinden gelip yerleşmiş insanlar var. Bunlar rant elde edip varlıklarını artırma noktasındalar. Asıl Kuşadalı’lar bu olgunun içinde değiller zaten…

Ahmet Duran Ünverdi, Niksar Belediye Başkanı
Kelkit Platformu’nu kurduk biz. Yöremizi tanıma, tanıtma ve işbirliği konularında İstanbul’da Taksim’de büyük bir etkinlik yaptık. Onbin kişi İstiklal Caddesinde yürüyerek bu etkinliğe katıldı. Havza boyutunda işbirliğinin tekil çalışmalardan daha yararlı olduğuna inandık.

Metin SözenKuşadası da konunun havza boyutunda ele alınması ile daha kolay sesini duyuracaktır…

Temel Koçaklar, Vali 
Kültürümüz için Anadolu’nun her tarafında yanlışlıklar yapıldı. Artık yanlışlık yapılamayacak çünkü artık sizler varsınız. Biz Kuşadası’nın sorunlarına ortağız. Mardin’in sorunlarına ortağız. Çünkü stk’lar ile halk ile bütünleşme yolunda ilerliyoruz. Bizde de Kent Konseyi kuruldu ve çalışmalar devam ediyor.

Nilgün …. Avukat, Kuşadası Barosu
Namussuzlukla hem mücadele edilmedi, hem de namussuzluktan nasıl pay alınacağının hesabı yapıldı. Bunu da itiraf edelim!

Kaymakam
Eğer birlikte davranılırsa bu güçlük de aşılabilir, bu güçlük yenilebilir.

Vali Yardımcısı
Aydın’da bir Kent Meclisi karar alırken, 8bin kişinin de fikri alındı. Aslında kent meclisleri yasal hale getirilmeli.

Metin SözenOrtak akıl için herkese kent müzelerini tavsiye ediyoruz. Arkeolojik kazıların desteklenmesi konusunda Kuşadası’nı tebrik ediyorum. Çok ufak kaynaklarla bu işlerin yürütülmesi sağlkandı. Bu seneyi kültürle turizmi birleştirrmekle vakit kaybederken bakanlık…

Oktay Ekinci

15 yıl önce merhum Recep Yazıcıoğlu bir toplantı düzenlemişti. Toplantının başlığı neydi biliyor musunuz? “Ah Kuşadası Vah Kuşadası Dememek İçin!”
Sonuçta bir bildirge yayınlanmıştı. 3 önemli başlıkla:
1- Yerel demokrasi. (Yazıcıoğlu bunun çok üzerinde dururdu. Nitekim işte bugün Kent Meclisi kurulmuş.)
2- Yanlışlar durmalı. (Belediye Başkanı sabah toplantısında “ne oldu ise 1985’ten sonra oldu” dedi, çünkü kentlere verilen imar yetkisi ile rant yaratılması da gündeme gelmişti) .

Eğer Kuşadası tarihi bir kent olmasa idi yapılacak hiçbir şey yoktu. Tarih bu kadar da kurtarıcıdır işte. Bu arada Belediye Başkanı’nın Cephane Sokak’ta doğduğunu öğrendim. Ama yine öğrendim ki orada oturmuyor. Onu orada oturmaya, doğduğu sokakta yaşamaya davet ediyorum!

Metin SözenŞimdi hep beraber ayağa kalkalım, ve hepimizi alkışlayalım!

Kuşadası Buluşması / “Kuşadası Kimliğini Yeniden Kazanıyor” 
TKB İzmir Buluşması bugün (28 Eylül 2003,Pazar) Kuşadası’nda “Kuşadası Buluşması” başlığı altında sürüyor.

Bir gün önce İzmir’de yapılan “İzmir Forumu”ndan sonra katılımcılar ve İzmirliler önce Bozdağ- Gölcük’e, oradan Birgi ve Ödemiş’e, Ödemiş’ten da Tire’ye uğrayarak inceleme gezilerini sürdürmüşlerdi… Gecenin geç saatlerinde Kuşadası’na ulaşılmış, çeşitli otellere dağılınmış… Şimdi de “Pine Bay” tatil köyünün toplantı salonunda “Kuşadası Kimliğini Yeniden Kazanıyor” başlıklı toplantı yapılacak.

Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan açılış konuşmasını yapıyor:

“Uzun süreden beri araya aracılar sokarak, baskılar kurarak TKB’ni nihayet Kuşadası’na getirebildik. Kuşadası turizmi Türkiye’ye getiren yer… Bugün de Türkiye’nin turizm girdilerinin %20’sini Kuşadası sağlıyor… Kimse bize sahip çıkmadı ve bugün geldiğimiz noktada turizm adına bizler, Türkiye adına sizler hep birlikte üzülüyoruz. Çünkü bir kentte ne yapılmaması gerekiyorsa burada yapıldı. Ama artık harekete geçtik. Seçim kaygılarını bir tarafa atıp, esnafımı kırma pahasına, TKB’den aldıklarımı yerine getirmek için yaptım bunları… Destek bekliyoruz şimdi. Birazdan yapacağımız sunumda da göreceksiniz… Yaptıklarımızın sonucu Kuşadası’nın kimliğini geri kazanması için atılan adımlardır. Bizi yüreklendirin, notumuzu biraz yükseltin lütfen”!

Oktay Ekinci, TKB Genel Danışmanı

“Değerli katılımcılar,
Bu konuşma tarihi bir konuşmadır çünkü Kuşadası Belediye Başkanının anlattıkları bütün Türkiye için geçerlidir. Başkanın böyle konuşmasına yol açan şey bizim buraya duyduğumuz sevgi ve saygıdır. Ama üzülmesin bütün Türkiye benzer durumda ve TKB’nin kuruluş gerekçesi de budur. Son 2,5 yıl içinde yaptığımız toplantılarla yaptığımız şey sadece konuyu gündeme getirmekten ibaret değil. Bu birliğe üye olunmasından ötürü yeni br proje başlatan belediye sayısı 70’ten fazladır. Bir tarihi kent hiçbir zaman kimliğini tümden yitiremez ama yeniden kimlikle buluşmak çok zahmetli olabilir. O yüzden Kuşadası toplantısının adını da bu yolda koyduk.”

Ömer Eru, Vali Vekili 
“(Teşekkür mesajları)… Bu toplantıdan çıkacak sonuçların uygarlık vadisi dediğimiz bu bölgede hayırlı gelişmelere vesile olmasını diliyoruz. (Eru, yöredeki tarihi ve kültürel miras ögelerinin ve ören yerlerinin bir dökümünü yapıyor)… İlimiz geçmişin kültürel mirasını günümüzle buluşturan bir merkez olarak işlevini sürdürüyor. Belediyeler tarihi yapıları gecekondu istilasından kurtarmalıdır. En iyi örneklerden biri bu bağlamda Kayseri. Yeni arsalar üretilip, göçmenler oraya yerleştiriyor.”

İris Şentürk
TKB Adına- (Antakya Belediye Başkanı)

Yaklaşık 20-25 gün önce Avrupa Tarihi Kentler Birliğine TKB’ni temsilen katıldım. Türkiye TKB’nin sunumunu orada yaptığımızda, bütün diğer 12 üye ülkenin başkanları şaşırdılar ve bu kadar kısa sürede bu güzel gelişmeleri yakalayabilmeinin gizni sordular bana… Ben de Metin Hocamızdan, Oktay Bey’den, onların yönlendirmelerinden, danışma kurulumuzdan, tüm üye belediye başkanlarımızdan sözettim. Kuşadası da başaracaktır eminim…”


KUŞADASI İNCELEME TURU


TARİH: 25.Ağustos.2003

Başa Dön