Geçen aylarda Karadeniz kentlerini Tokat’ta bir araya getiren TKB Bölge Toplantılarının ikincisi bu kez 25 Ekim 2014 tarihinde Doğu Anadolu kentlerini buluşturmak için Erzurum’da yapılacak.

“Doğu Anadolu’da Doğal ve Kültürel Mirasın Yaşatılması ve Sürekliliğinin Sağlanması” başlığı ile Erzurum Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde yapılacak toplantıya Gaziantep, Sivas, Erzincan, Elazığ,Bitlis,Şanlıurfa kentlerinden yerel yönetim kadroları, bölge üniversitelerin temsilcileri, vali ve kaymakamlar, bölgedeki kalkınma ajanlarının yetkilileri ve uzmanlar katılacak.

Bölge Toplantısının en büyük önceliği, ortak doğal ve kültürel değerlerin etrafında koruma öncelikli işbirliklerinin hayata geçirilmesi olacak.

ÇEKÜL Vakfı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ruşen Keleş ve ÇEKÜL Yüksek Danışma Kurulu Üyesi A. Faruk Göksu’nun konuşmalarının yer alacağı toplantı, Erzurum’da kültürel mirası koruma çalışmalarının gözlemlenebileceği bir kent gezisi ile tamamlanacak.

Toplantı programı şu şekilde olacaktır:

 25 Ekim Cumartesi

9:30-11:00

Açılış

Açılış konuşmaları:

TKB Tanıtım Filmi

Mehmet Sekmen – Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı

Prof. Dr. Metin Sözen – ÇEKÜL Vakfı Başkanı / Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı

Yusuf Ziya Yılmaz – Tarihi Kentler Birliği Başkanı / Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı

Dr. Ahmet Altıparmak – Erzurum Valisi

 11:00-12:00  

Sunumlar:

Oturum Yöneticisi: Yusuf Ziya Yılmaz – Tarihi Kentler Birliği Başkanı / Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı

Prof. Dr. Ruşen Keleş – Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi “Kültürel Mirasın Yaşatılması ve Sürekliliği”

Faruk Göksu – Şehir Plancısı/ÇEKÜL Yüksek Danışma Kurulu Üyesi “Dünyadaki Gelişmeler Işığında Doğu Anadolu Kentlerini Yeniden Değerlendirmek”

12:00-13:00 

Değerlendirme ve Tartışma

Prof. Dr. Metin Sözen – ÇEKÜL Vakfı Başkanı / Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı

13:00

Öğle Yemeği

14:00

Kent Gezisi: Erzurum’da Kültürel Mirası Koruma Çalışmaları