Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nda kazanan belediyelere ödülleri, 15 Kasım Perşembe günü, YAPEX Fuarında düzenlenen törenle verildi. Bu yıl 17’incisi gerçekleştirilen ve 62 belediyeden 123 proje ile uygulamanın katıldığı yarışmada Metin Sözen Koruma Büyük Ödülünün sahibi, kent merkezi ve çevresinde uyguladığı bütüncül koruma programı ile Melikgazi Belediyesinin oldu.

Tarihi Kentler Birliğinin desteklediği, ÇEKÜL Vakfı ve Akdeniz Tanıtım iş birliğinde düzenlenen ve her yıl yapı sektörüyle tarihi belediyeleri, akademisyenleri ve uzmanları biraraya getiren YAPEX Restorasyon Fuarının ikinci günü yapılan Ödül Törenini,  çok sayıda davetli izledi.

Kazanan proje ve uygulamalar ödüllerini aldı

Yarışmaya katılan proje ve uygulamalar, TKB’nin mimarlık, şehircilik, arkeoloji, sanat tarihi, hukuk ve kent yönetimi alanlarındaki uzmanlardan oluşan jürisi tarafından, 5 farklı kategoride değerlendirildi.

Metin Sözen Koruma Büyük Ödülünü kazanan Melikgazi Belediyesinin ödülünü Belediye Başkanın Memduh Büyükkılıç, ÇEKÜL Vakfı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Metin Sözen’in elinden aldı. “Melikgazi Kent Merkezi ve Çevresinde Uygulanan Bütüncül Koruma Programı” isimli projesiyle yarışmaya katılan Melikgazi Belediyesi, kent bütününe ve çevresine yayılan koruma yaklaşımı nedeniyle büyük ödülün sahibi oldu.

Jüri Özel Ödülünü kazanan belediyeler ise farklı ölçekte ve kapsamda proje sunan Akseki, Kula ve Seyhan belediyeleri oldu. Kazanan belediyelere ödülleri TKB Encümen Üyesi, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç tarafından verildi.

“Akseki Ticeret Müzesi, Zilalci Konağı ve Bademli Han Restorasyon Projeleri, Sarı Hancılar Han Restorasyonları ve Cevizli Metin Sözen Sokağı Sağlıklaştırma Projesi” kapsamında bölgesel ölçekteki kültür yolu rotasının üzerinde odak noktaları yaratarak, bütüncül bir koruma programı geliştirmesi, yerel değerlere odaklı sürdürülebilir bir turizm stratejisi oluşturması, birbirini tamamlar nitelikteki yapıların restore edilerek işlevlendirilmesi çalışmaları nedeniyle Akseki Belediyesi Jüri Özel Ödülüne layık görüldü. Akseki Belediyesinin ödülünü Belediye Başkanı Mustafa İsmet Uysal aldı.

Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun ise “Kula Jeoparkı ve Kentsel Koruma Projeleri” kapsamında Türkiye’de koruma tartışmaları ve yönelimlerini zenginleştiren vizyonel bakış açıları ve uygulamaya dönük güçlü işbirlikleriyle öne çıkan projeleri ile ödülünü teslim aldı.

Seyhan Belediyesi de “Tepebağ Kentsel Sit Alanı İçindeki Koruma Projeleri” ile mahalle ölçeğinde kurgulanmış koruma stratejisini, başarılı noktasal uygulamalar ile kısa sürede hayata geçirdiği; kent bütünü ile etkileşimi artıran ve kültür odaklı bir gelişim yaklaşımı ile Jüri Özel Ödülünün sahibi oldu. Seyhan Belediyesinin ödülünü belediye başkanı Zeydan Karalar aldı.

Ödül Törenini çok sayıda davetli izledi

TKB Danışma Kurulu Üyesi ve ÇEKÜL Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Özgen’in sunumuyla yapılan ödül töreninde sahneye önce Başarı Ödülünün sahipleri davet edildi.

Başarı Ödülleri

Adana,  Akçakoca, Akşehir, Alanya, Altınordu, Balıkesir, Battalgazi, Bayındır, Bornova , Denizli, Didim, Efeler, Eskigediz, Gaziantep, Gölcük, İncesu, Kayseri, Körfez, Manavgat, Merkezefendi, Mezitli, Mudurnu, Nevşehir, Odunpazarı, Silivri, Şehzadeler, Talas, Tuşba, Uzunköprü, Yazıhan ve Yüreğir belediyelerine ödüllerini Şükrü Genç takdim etti.

Süreklilik Ödülleri

Afyonkarahisar, Altındağ, Bursa, Hatay, Kastamonu, Konak, Merzifon, Niksar, Taraklı, Urla ve Ünye belediyeleri ödüllerini TKB ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Dr. Asım Güzelbey’in elinden aldı.

Uygulama Ödülleri

Akçadağ, Kuşadası, Mudanya, Nilüfer, Süleymanpaşa, Şahinbey, Şanlıurfa, Tire belediyelerine ödülleri TKB ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Genç tarafından verildi. Nihat Genç’e ise ödülünü Hasan Özgen takdim etti.

Proje Ödülleri

Burdur, Elazığ, Kadıköy, Kaymaklı, Kepez, Kumluca, Oğuzeli ve Ödemiş belediyelerine ödüllerini yine Dr. Asım Güzelbey takdim etti.

Proje isimlerinin de yer aldığı detaylı habere ulaşmak için tıklayınız. 

Jüri gerekçelerinin de yer aldığı Yarışma Kataloğuna ulaşmak için tıklayınız.