Tarihi Kentler Birliğinin ilk kez 2016 yılında düzenlendiği Müze Özendirme Yarışması, 6’ncı kez gerçekleştirildi. TKB Müze Özendirme Yarışmasına 2022’de 15 belediye, toplam 17 müzeyle başvurdu. Bu yıl Jüri Özel Ödülü, El Sanatları ve Zanaat Müzeleri, Yaşam Kültürü Müzeleri, Kent Kültürü Müzeleri, Sanat ve Edebiyat Müzeleri, Millî Mücadele Müzeleri ve Doğa Tarihi Müzeleri olmak üzere 7 kategoride ödül verilen yarışmanın seçici kurulu Ahmet Erdönmez, Aziz Elbas, Y. Metin Keskin, Sezer Cihan, S. Yeşim Dizdaroğlu ve Kibele Eren’den oluşuyor.

TKB Müze Özendirme Yarışmasında bu yıl “kent tarihinde önemli bir yere sahip yapının korunarak kamunun kullanımına açılması, yenilikçi ve güncel sergileme alanları sayesinde kent kültürünü başarılı bir şekilde aktaran müzecilik yaklaşımı” gerekçesiyle Malatya Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesini; “bütüncül bir yaklaşımla oluşturulan zengin koleksiyonu, güncel ve yenilikçi sergileme alanları ile uluslararası müzik kültürünü yerelde tanıtan, gençlerle buluşturan eğitim çalışmaları sayesinde kültürel alanda farkındalık oluşmasına katkı sunması” gerekçesiyle de Nilüfer Belediyesi ise Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol Müzik Enstrümanları Müzesini Jüri Özel Ödülüne değer bulduğunu açıkladı.

Jüri Özel Ödüllerinin yanı sıra, yarışma kapsamında Amasya Belediyesi Şeyh Hamdullah Yazı Tarihi ve Hüsn-i Hat Müzesi, Gölcük Belediyesi Hattat Ali Vasfi İzmidî Hüsn-i Hat Müzesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ahi Evran Esnaf ve Sanatkârlar Müzesi ile Odunpazarı Belediyesi Lületaşı Müzesi El Sanatları ve Zanaat Müzeleri kategorisinde; Ayvalık Belediyesi Küçükköy Kent Müzesi, Konak Belediyesi Kadın Müzesi ile Soma Belediyesi Kültür Evi Müzesi Yaşam Kültürü Müzeleri kategorisinde; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Atatürk Anı Müzesi ile Kozan Belediyesi Kozan Kent Müzesi Kent Kültürü Müzeleri kategorisinde; Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi, Kadıköy Belediyesi Barış Manço Müze Evi ile Odunpazarı Belediyesi Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi Sanat ve Edebiyat Müzeleri kategorisinde; Kepez Belediyesi Anadolu Şehitler Müzesi Millî Mücadele Müzeleri kategorisinde ve Kuşadası Belediyesi Mineral ve Fosil Müzesi ise Doğa Tarihi Müzeleri kategorisinde ödüle değer bulundu.

2022 TKB Müze Özendirme Yarışması Ödül Töreni, Haziran ayında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan TKB Kahramanmaraş Buluşması kapsamında düzenlenecek.