Geçtiğimiz yıl ilk kez kültürel mirasın korunması teması ile belediyeler başta olmak üzere birçok kurum ve özel sektör temsilcisi YAPEX Yapı ve Restorasyon Fuarı’nda bir araya gelmişti. Bu yıl ise 31-3 Kasım tarihlerinde belediyeler “Kent Müzeleri” özel temasıyla YAPEX Fuarı’nda buluştu.

IMG_4292

Akdeniz Tanıtım ve ÇEKÜL Vakfı işbirliği, Tarihi Kentler Birliği ve Avrupa Tarihi Kentler Birliği’nin desteğiyle düzenlenen fuar 31 Kasım’da bir törenle açıldı. Törenin açılış konuşmaları Akdeniz Tanıtım’dan Şükrü Aykutlu’nun hoş geldiniz konuşmasıyla başladı. Ardından ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bozdemir ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın birer konuşma yaptı. Konuşmacılar, Türkiye’nin koruma yolculuğunda ÇEKÜL ve TKB’nin katkılarıyla büyük yol alındığına, belediyelerin dışında özel sektörün de artık kültürel mirasın korunması alanında hizmet ürettiğine, ürün çeşitliliği ve kalitesini yükselttiğine ve tüm bu kurumların YAPEX fuarında bir araya gelerek bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunduğa dikkat çekti. Prof. Dr. Metin Sözen ayrıca, kentlerdeki çalışmaların artık havza ve bölge ölçeğinde değerlendirildiğini vurguladı. TKB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey ise yoğun programı nedeniyle açılışına katılamadığı fuarı, Cumartesi günü ziyaret ederek TKB üyesi belediyelerden bilgi aldı.

IMG_3610 IMG_3664 IMG_3657 IMG_3541

Kent Müzeleri ve Arşivleri oturumu

Açılışın ardından oturum başkanlığını ÇEKÜL Vakfı Başkan Yardımcısı Mithat Kırayoğlu’nun yaptığı “Kent Müzeleri ve Arşivleri” paneli yapıldı. Mithat Kırayoğlu giriş konuşmasında, geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrılan TKB Danışma Kurulu üyesi Oktay Ekinci’nin ÇEKÜL ve TKB’ye katlılarını hatırlatarak, Ekinci’nin fikirlerinin yaşatılmaya devam edeceğini söyledi.

Tarihi Kentler Birliği Genel Sekreteri Sezer Cihan’ın kent müzeleriyle ilgili yapılan analizin sonuçlarını aktardığı sunumun ardından Bursa Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez, Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin, Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür, Yalvaç Belediye Başkanı Tekin Bayram ve Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar kent müzeleri uygulamaları ve bakış açılarını anlatan sunumlar yaptı. Soru ve cevap bölümünde ise Çanakkale Kent Müzesi Koordinatörü Cevat İnce, kent müzesinin katılımcı süreçle açılmasının öyküsünü anlattı; çocuk ve gençlerle yaptıkları eğitimlerin yöntemleri hakkında bilgi verdi.

IMG_3907 IMG_3811

TKB üyesi belediyeler müzelerini sergiledi

Adana, Afyonkarahisar, Alanya, Antakya, Antalya, Bursa, Çanakkale, Gaziantep, Gazipaşa, Kadıköy, Kütahya, Merzifon, Muğla, Ödemiş, Samsun, Selçuk, Şahinbey, Şanlıurfa, Hatay, Tarsus ve Yumurtalık belediyeleri özenle hazırladıkları stantlarında kent müzelerini tanıtırken, yaptıkları diğer koruma çalışmalarını da paylaşma fırsatı buldu. Son yıllarda yayınlarını geliştiren belediyeler kitap, broşür, harita gibi tanıtım malzemelerini ziyaretçilerle paylaştı. Yaşayan müze kavramı, eğitim çalışmaları, sosyal medya kullanımı, dijital yayıncılık gibi pek çok konuda fikir alışverişinde bulundu.

Fuarda ayrıca Suna-İnan Kıraç Müzesi’nin hazırladığı “Eski Antalya: Gravürden Tuvale Yansımalar Sergisi” açıldı ve farklı başlıklarda yapılan oturumlar ilgiyle izlendi.

IMG_4251 IMG_4248 IMG_3745 IMG_3514 IMG_3502 IMG_4238 IMG_3472 IMG_4343 IMG_4319 IMG_4248 IMG_4257 IMG_4326