“Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi”, 22-25 Eylül’de Hırvatistan’ın Dubrovnik kentinde gerçekleştirilecek olan ‘En İyiler’ kongresine davet edildi. UNESCO, Milletlerarası Müzeler Konseyi (ICOM) ve Milletlerarası Anıtlar ve SİTler Konseyi’nin (ICOMOS) desteğiyle gerçekleştirilecek kongreye 16 proje katılıyor. ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi-Yönetmen Hasan Özgen 2002 yılında çektiği “Yaşayan Müze” adlı belgeselle tanıttığı Müze 2004 yılında “Avrupa Müze Ödülü”nü de  kazanmıştı.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Eski Rektörü Prof. Dr. Osman İnci, Kongrede 40 dakika süreyle, Türkiye, Trakya Üniversitesi ve Sağlık Müzesi’nin tanıtılacağını ifade ederek, böylesine önemli bir yarışmada katılımcılara sunulacak tanıtım projesine tüm kesimlerin destek vermesi gerektiğini belirtti.

İnci, Sağlık Müzesi’nin En İyiler kongresine katılmasının onur verici olduğunu dile getirerek, “Bu uluslararası bir kültür olayıdır. TÜ, hiçbir üniversitenin kültür ve sanatta giremediği bir yere girdi. Bu nedenle bu proje desteklenmeli” dedi.

MÜZE, DÜNYA ÇAPINDA ESERLERLE YARIŞACAK

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, bu uluslararası kültür organizasyonunda, aralarında UNESCO Asya Tarihi Mükemmellik Ödülü sahibi Pakistan Karimabad Müzesi, Henry Ford Çevresel İmtiyaz Ödülü sahibi İsrail Bedevi Kültürü Müzesi, Mimari Maras Avrupa Nostra Ödülü sahibi İtalya Floransa Müzesi, 2004 Yılı AVICOM ödülü sahibi Kanada Keşif Müzesi ve 2004 Yılı Açık Hava Müzesi Ödülü sahibi Kazakistan Karaganda Müzesi gibi, dünyanın müzecilik alanındaki en iyileriyle yarışacak.

Kongre sonunda, dünya çapındaki bu projelerin en iyisi seçilecek.