Mülkiyeti  Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü’ne ait olan eski İş ve İşçi Bulma Kurumu binası Konak Belediyesi tarafından restore edilerek müzik müzesi yapılması amacıyla İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’na (İKSEV) teslim edildi. İzmir Valisi Köksal, son birkaç gündür eski eserlerin restorasyon projelerinin birer birer tamamlandığını ve bu eserleri hizmete açtıklarını söyledi.  Basmane’deki Oteller Sokağı’ndaki Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na ait binanın Konak Belediyesi ile restore edilerek semt merkezi haline getirildiğini, Ödemiş’teki Arasta Çarşısı ile tarihi otellerin de ayağa kaldırıldığını ve hizmete sokulduğunu belirten Vali Köksal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ait eski İş ve İşçi Bulma Kurumu binasının da artık İzmir’e bir müze olarak hizmet edeceğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan göreve başladıktan kısa süre sonra binanın tahsisinin iptali için bir yazı aldığını, daha sonra hemen Konak Belediyesi ile bağlantıya geçerek restorasyon projesine başladıklarını belirten Vali Köksal, 7 ayda restorasyon projelerinin tamamlandığını kaydetti.  İzmir’in bir kültür ve sanat şehri olduğunu, restorasyonu tamamlanan binada yapılacak müzenin bu amaca hizmet edeceğini belirten Vali Köksal, sadece buranın eski eserlerin gezildiği bir yer olmayacağını, sempozyumlar düzenlenen, müzik eğitimlerinin verildiği ve daima yaşayacak bir merkez olacağını belirtti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise Avrupa kentlerinde müzelerin sayılarının çok fazla olduğunu, 200-300 bin kişinin yaşadığı kentlerde 50-100 tane müze bulunduğunu, restorasyonu tamamlanan binanın müze olarak hizmete girecek olmasının İzmir’e de büyük bir katkı sağlayacağını söyledi. Eski eserlerin korunması gerektiğini, bu konuda çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan Kocaoğlu, son zamanlarda mali durumu yerinde olan insanların eski evleri restore ederek oralarda yaşamaya başladığını, 100-200 yıllık evlerde tarihi yaşamanın, orada oturmanın insanlara büyük bir haz verdiğini kaydetti. Kocaoğlu, eski eserlerin restorasyonu ve kente kazandırılmasının kentin yaşam kalitesine de katkı sağladığını sözlerine ekledi.

Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ ise uzun süre boş kalan binanın İzmir Kültür ve Sanat Eğitim Vakfı’na onarılmak ve kullanılmak şartı ile devredildiğini, ancak uzun süre bu onarımın yapılmaması nedeniyle İzmir Valiliği ile ortak bir çalışma yaptıklarını ve restorasyonu tamamladıklarını söyledi. Restorasyon ihalesinin Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yapıldığını, 800 bin liralık ihalenin yani eklentilerle 1.2 milyon YTL’ye bitirildiğini belirten Tunçağ, toplam inşaat alanının 1143 metrekare olduğunu kaydetti.

İKSEV Başkanı Filiz Sarper Eczasıbaşı ile binanın devir ve restorasyonunda birçok kişi ve kuruluşun emeği olduğunu, yapılan çalışmanın kent kültürünün gelişmesine katkı sağlayacağını belirtti. İKSEV’in 21 yıldır İzmir Festivali’ni düzenlediğini, restorasyonu tamamlanan binada müzik müzesi kurulacağını belirten Eczacıbaşı, müzenin yaşayan ve çeşitli etkinliklerin yapıldığı bir müze olacağını ve Expo 2015’e de katkı sağlayacağını vurguladı.

Törende daha sonra Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, İKSEV Başkanı Filiz Sarper Eczacıbaşı’na binanın teslimini simgeleyen bir anahtar verdi. Ezcacıbaşı’da Vali Köksal, Başkan Kocaoğlu, Başkan Tunçağ, Devlet Eski Bakanı Işılay Saygın, Müsteşar Yardımcısı Gür’e plaketler verdi.