ÇEKÜL Akademi 2014 Güz döneminin yoğun ilgi gören ilk iki eğitimi “Koruma Projelerinde Bilgisayarlı 3D Modelleme” ve “Restorasyon İşlerinde Birim Fiyatlar ve Yaklaşık Maliyet” eğitimleri 24 – 26 Eylül tarihlerinde, Şerifler Yalısında başarıyla tamamlandı.

bilgisayarlı 3d modelleme (10) kopyaRestorasyon İşlerinde Birim Fiyatlar ve Yaklaşık Maliyet Eğitimi

Katılımcılara restorasyon uygulamalarında yapılan keşif ve yaklaşık maliyet işlerinde karşılaşılan zorlukları aktarmayı,  uygulama hataları ve doğru uygulama teknikleri ile ilgili kişisel yaklaşımlarını geliştirmeyi, keşif kabiliyetini arttırmayı, yaklaşık maliyet uygulamaları ve teknikleri hakkında bilgilerini zenginleştirmeyi hedefleyen eğitime farklı illerden ve farklı uzmanlık alanlarından katılımcılar katıldı.

Manisa Büyükşehir, İstanbul Büyükşehir, Bursa Büyükşehir, Diyarbakır Büyükşehir, Muratpaşa, Safranbolu, Gebze, Selçuklu ve Silifke Belediyelerinden çoğunluğu mimar ve inşaat mühendisi katılımcılardan oluşan eğitim, Türkiye’deki restorasyon bölümünün ilk mezunlarından olan ve bu alanda 30 yıllık bir birikime sahip olan Restoratör İsmail Önel eğitmenliğinde gerçekleşti.

bilgisayarlı 3d modelleme (13) kopya Açılış konuşması ve tanışmayla başlayan eğitim, yerel yönetimlerin eski eser rölöve, restorasyon proje ve uygulama ihalelerinde sıklıkla karşılaştıkları birim fiyatın ne olduğu, Türkiye’deki birim fiyat kitapları (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Milli Savunma Bakanlığı’nın kitapları olmak üzere) ile ilgili bilgiler verildi. Mevcut birim fiyatlarda karşılığı olmayan imalatlarda yeni fiyat analizlerinin nasıl yapılacağı,  örnekleri detaylı biçimde excel dosyası yardımıyla anlatıldı. Sonrasında katılımcılarla beraber birim fiyat analizi yapıldı. Eğitimin ikinci gününde ve son gününde, yaklaşık maliyet yapmadan önce bir eserin nasıl tanımlanması gerektiği(cami, kilise, medrese vs için), metrajların hazırlanması ve pratik metraj uygulamaları hakkında bilgiler verildi. Eğitim son gününde ise restorasyon uygulaması öncesi katılımcılarla örnek bir yaklaşık maliyet hazırlandı ve soru-cevap bölümünden sonra genel bir değerlendirme yapılarak sertifikalar katılımcılara verilerek eğitim tamamlandı.

yaklaşık maliyet kopya

Koruma Projelerinde Bilgisayarlı 3D Modelleme – Temel

Katılımcılarını her ölçekte uygulanabilir bir sanal model oluşturma yazılımını kullanabilir ve projelerini sanal ortamda sunabilir hale getirmeyi hedefleyen eğitim Şerifler Yalısı’nda gerçekleşti.

Koruma çalışmalarının proje geliştirme aşamasında kurgulanması, bilgisayar ortamında çağdaş proje geliştirme yöntemlerinin geliştirilmesi ve uygulanmasının her ölçekteki önemini vurgulamak, bu yöntemlerden birini temel kullanıcı düzeyinde aktarmayı amaçlayan eğitime Trabzon Büyükşehir, İstanbul Büyükşehir, Eyüp, Serdivan ve Silivri Belediyelerinden çoğunluğu mimar ve peyzaj mimarlarından oluşan meslek grupları katıldı.

yaklaşık maliyet (11) kopyaGökhan Kılınçkıran’ın eğitmenliğini gerçekleştirdiği eğitimin ilk gününde Google Sketch-Up programı PC’lere yüklenerek genel bir tanıtımı yapıldı. Sketch-Up programında temel kavramlar hakkında bilgi verildi ve sonrasında 2 boyutlu çizim komutları anlatılarak uygulama çalışması yapıldı. İkinci gününde Sketch-Up’ta 3 boyutlu çizim komutları, özel menüler ve açıklamaları hakkında bilgi verilerek atölye çalışması yapılan eğitime, diğer çizim programları ile etkileşim kurulması, 3D atölyesinin kullanımı hakkında bilgi aktarımıyla devam edildi. Eğitimin son oturumunda ise bir restorasyon çalışması uygulamasının ardından genel değerlendirme yapılarak eğitime son verildi.

 

Taşınma sürecinde olduğumuz için 24 Ekim 2023 tarihinden başlayarak Tarihi Kentler Birliği Eğitimleri hakkında bilgi almak, eğitimlere kayıt olmak için 0 542 298 90 91 numaralı telefonu ve akademi@cekulvakfi.org.tr e-posta adresini kullanabilirsiniz