15. yıla doğru TKB’nin gündemi  yoğunlaştı

2015 yılında 15. yılını kutlayacak olan Tarihi Kentler Birliği, geçen yıllarda belirlenen hedeflere doğru adım adım ilerliyor.  Genel bir değerlendirmenin ve yeni projelerin konuşulduğu Encümen toplantısı bu ay Samsun’da yapıldı. TKB ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın ev sahipliğinde yapılan Encümen toplantısının gündemi yoğundu.

Toplantıya katılan Encümen üyeleri: Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Cemal Akın Bartın Belediye Başkanı, Ülgür Gökhan Çanakkale Belediye Başkanı, Kamil Saraçoğlu Kütahya Belediye Başkanı, Şükrü Genç Sarıyer Belediye Başkanı, Selahattin Gürkan Battalgazi Belediye Başkanı ve TKB Genel Sekreteri Sezer Cihan.

Toplantıya katılan Danışma Kurulu üyeleri:  Prof. Dr. Metin Sözen, Dr. Asım Güzelbey, Dr. Fikret Nesip Üçcan, Fikret Toksöz, Hasan Özgen; ÇEKÜL uzmanları tasarımcı Nadir Mutluer, mimar Metin Keskin, sanat tarihçi Zeynep Biçer.

IMG_0075 IMG_0082

Gündem maddelerinin arasından öne çıkan başlıklar:

Alan Yönetimi uzmanlığı için eğitim programı hazırlanacak 

UNESCO Dünya Miras Listesine girmeyi amaçlayan TKB üyesi belediyelerin ilgili teknik uzmanları için ÇEKÜL Akademi tarafından Alan Yönetimi Uzmanlık programı hazırlayacak. UNESCO listesine girmek için dosya hazırlama, takip, ilişkiler yönetimi gibi konular uzun sürecek bir eğitim programıyla teknik kadrolara anlatılacak. ÇEKÜL Akademin bu eğitimiyle süreçte yaşanan sıkıntıların en aza indirgenmesi ve daha çok kültür, doğa varlığımızın UNESCO listesine girmesi hedefleniyor.

Kültür Rotaları kılavuz kitaplar serisine eklenecek

ÇEKÜL tarafından TKB için hazırlanan Kültür Öncelikli Bölgesel Yol Haritaları başlığı altında devam eden “Kültürel Rota Planlama Programı” dört ölçekte hazırlanıyor: Çukurova bölgesi, Kelkit havzası, Yeşilırmak havzası, Gaziantep ve çevresi. Gerek koruma, sunum ve tanıtım eylemlerini bölgesel ölçekte destekleyen, gerekse işbirliği zeminlerini pekiştirecek rota planlamasının ardından tüm bilgiler bir kılavuz kitapta toplanacak; kitap, kültürel rota planlaması yapmak isteyen belediyelere rehberlik etmiş olacak.

yol

Kent arşivleri dijital hale getirilecek

ÇEKÜL’ün 25, Tarihi Kentler Birliğinin 15 yıllık arşiv çalışması sonucunda “Kent Arşivleri” adı altında toplanan kaynakların dijital ortama aktarılarak yaşatılması, daha geniş bir kullanıcı ağına ulaşması ve korunması sağlanmış olacak. Arşivde haritalar, kılavuzlar, geleneksel etkinliklerin davetiye, afiş ve broşürleri, kentsel projeler yer alıyor.

 


TARİH: 28.Ağustos.2014

Başa Dön